חוק ביטוח בריאות ממלכתי – הסדרה, פיקוח ואכיפה | נתן סמוך (כרך ו)

חוק ביטוח בריאות ממלכתי, שנחקק בשנת 1995, הסדיר לראשונה בחוק את זכאותו של כל תושב לקבלת שירותים רפואיים במימון ציבורי באמצעות קופות-החולים. המאמר מציג את מערך העקרונות והכללים המנחים בתחום ההסדרה, הפיקוח והאכיפה בקשרי המדינה עם קופות-החולים, וכן את השיקולים השונים בקביעתם של כללי פעולה וסמכויות של הסדרה או התערבות, ובשימוש בהם.

אגב כך, המאמר עוסק במישורי הפעולה השונים של הרגולטור (זכויות מבוטחים, מחד גיסא, וסוגיות ארגוניות-מערכתיות, מאידך גיסא) ובהבדלים ביניהם, וכן במשמעויות הנובעות ממעמדן של קופות-החולים כגופים דו-מהותיים, אשר נוצרו במשפט הפרטי אך מחויבים לכללי הפעולה של המשפט המנהלי.

המאמר מציג, בין היתר, גם את מעמדה הדואלי של המדינה, כגורם מפקח וכגורם מתקצב, את המורכבות המיוחדת המתלווה למעמד "כפול" זה ואת היתרונות שבצידו.

המאמר מציע השקפה אקטיביסטית התומכת בחיזוקן של סמכויות ההסדרה, הפיקוח והאכיפה ובשימוש בהן, בעיקר בכל הקשור לסוגיות הנוגעות במישרין בזכויות המבוטחים, ומדגיש את התפקיד המיוחד השמור לרגולטור לא רק בפיקוח על זכויות קיימות ובאכיפתן, אלא גם בהגדרתן, בתיחומן ובעיצובן של הזכויות על-פי העקרונות שנקבעו בחוק.

 להורדת המאמר המלא

National Health Insurance Law – Regulation, Supervision and Enforcement

 Natan Samuh

The National Health Insurance Law, enacted in 1995, first regulated by law the right of each & every citizen to publicly funded medical services via the Health Funds.  This article presents the array of principles & guidelines in the fields of Regulation, Supervision & Enforcement and in the State – Health Fund relationship, and the various considerations in determining rules,regulations and enforcement or intervention authority and the use thereof.

 In so doing, the article deals with the regulators various realms of action (rights of the insured on one hand and organizational & systematic issues on the other hand) and the differences between them, and with the implications resulting from the Health Funds status as Dual Nature Entities.

The article presents, inter alia, the Dual Status of the government as both Supervisor and Funder and the particular complexities that result from this Dual Status and the consequent advantages.
The articles proposes an activistic standpoint, supporting augmentation of the Regulation, Supervision & Enforcement Powers and the use thereof, in particularly in all matters directly pertaining to the insured's rights and emphasizing the special role placed on the Regulator, not only in supervision and enforcement of existing rights, but also in the definition, outlining & shaping of rights, by the principles laid down in the law.

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים הוא כתב העת של בית ספר הארי רדזינר למשפטים, אוניברסיטת רייכמן
פוסט זה פורסם בקטגוריה מהדורת הדפוס, סמוך נתן, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s