פעמון סביב צוואר החתול: הכרזה על קיומו של מונופול | מיכל (שיצר) גל ואמיר ישראלי (כרך ז)

חוק ההגבלים העסקיים מעניק לממונה על ההגבלים העסקיים סמכות להכריז על קיומו של בעל מונופולין. זוהי סמכות ייחודית, ללא אח ורע בחוקי ההגבלים של מדינות העולם. בהתאם לסמכות זו, הכריז הממונה על יותר ממאה בעלי מונופולין. לסמכות ההכרזה יתרונות רבים. ההכרזה מציבה "דגל אדום" בפני המונופולין המגביר את ודאותו כי הוא כפוף לאיסורים המיוחדים החלים על בעלי מונופולין. כן היא משמשת כ"דגל ירוק" למתחריו וצרכניו של המונופולין המוכרז, המגביר את תמריציהם להשקיע בבחינת התנהגותו של המונופולין לאור האיסורים ההגבליים החלים עליו ובהגשת תביעות פרטיות נגדו. כתוצאה מכך, קטנים תמריציו של בעל המונופולין לנצל את כוחו לרעה. ההכרזה גם מגדילה את הרווחה החברתית על ידי העלאת רמת האכיפה הפוטנציאלית ללא צורך בעלייה מקבילה ברמת הסנקציה. בה בעת, להכרזה תג מחיר כבד, בעיקר בשל העלות הגבוהה הכרוכה בניתוח השוק ובהגנה על ההכרזה בפני בית הדין. תג מחיר זה הינו משמעותי, בין היתר, בשל ההלכה הנוהגת לפיה הממונה מחויב להכריז על חברה כעל בעלת מונופולין כל אימת שהתמלאו התנאים הטכניים לקיומו הקבועים בחוק, למעט במקרים חריגים.

מטרתו של מאמר זה היא לבחון האומנם מצדיקים יתרונותיה של ההכרזה את חסרונותיה, לרבות את השקעת המשאבים הנדרשת לשם הפעלתה. המאמר מנתח את יתרונותיה וחסרונותיה של ההכרזה הן מבחינה תיאורטית והן על בסיס תוצאותיו של מחקר אמפירי שערכנו בנושא. לאור תובנות אלה, המאמר מציע מספר עקרונות להפעלת סמכות ההכרזה אשר יצמצמו את עלויותיה וימקסמו את תועלתה.

 להורדת המאמר המלא 

A Bell around the Cat's Neck: Declaration of Monopoly in accordance with the Restrictive Trade Practices Law

 Michal S. Gal and Amir Israeli

The Israeli Restrictive Trade Practices Law empowers the Director of the Competition Authority to declare a firm a monopoly. In accordance with such power, approximately 100 firms were already declared monopolies in their respective markets. The declaratory power has many advantages when applied to some categories of cases. It creates a red flag effect for the monopolist, which notifies it, in advance, of its legal position. It also creates a green flag effect that increases the incentives of market participants to monitor the conduct of the declared monopolist. As a result, the incentives of the declared monopolist to engage in anti-competitive conduct in the first place, are reduced. The declaratory mechanism also increases compliance without the need to increase legal sanctions. At the same time, the declaratory mechanism comes with a significant price tag. Primarily, it requires the authority to spend significant resources on inquiring whether a firm holds a monopolistic position.

In light of these effects the article analyzes the efficiency of the declaratory mechanism both on a theoretical and on an empirical basis. It suggests several principles that would enhance its efficiency.

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים הוא כתב העת של בית ספר הארי רדזינר למשפטים, אוניברסיטת רייכמן
פוסט זה פורסם בקטגוריה ישראלי אמיר, מהדורת הדפוס, שיצר-גל מיכל, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s