מס הכנסה ומס רווח הון על מכירת עסק חי וארגון מחדש של עסק – בחינה מחודשת | יוסף מ' אדרעי (כרך ח)

תופעת הארגון המשפטי של עסק קיים לתאגיד משפטי מעוררת שאלות מס מעניינות. התפתחויות בדין הישראלי — הן הסטטוטורי הן ההלכתי — מחייבות עיון מחדש בשאלות של מס הכנסה ומס רווח הון הנוגעות בארגון עסק בבעלות של יחיד לשותפות ובאיגוד שותפות עסקית לחברה בע"מ.

ההתפתחות האחת נובעת מפסק–דין שנוי במחלוקת בעניין שדות, שם נקבע ברוב דעות כי כאשר שותפים מארגנים מחדש את עסקם והופכים אותו לחברה בע"מ, הם נחשבים כמוכרים נכס הון אחד — חלקם בשותפות — ולא כמי שמוכרים את חלקם היחסי בכל אחד מנכסי השותפות לרבות מלאי והתחייבות. המאמר מבקש להראות כי ההלכה העולה מפסק–דין זה היא מרחיקת–לכת ופותחת אפשרויות לתכנוני מס, לרבות “כיבוס" רווחים שוטפים והפיכתם לרווחי הון, והקטנה ניכרת של סכומי רווח הון שנוצרו בפועל לנישומים. ספק אם תוצאות אלה הולמות את תכלית החקיקה של פקודת מס הכנסה בכלל, ובפרט את סעיף 63, העוסק במיסוי שותפויות בעיקר.

ההתפתחות האחרת נובעת מהורדת שיעורי המס על רווחי הון שנקבעה בשנת המס 2003 ואילך. שיעורי מס נמוכים אלה מחייבים בחינה מחודשת של כדאיות ההסדר המצוי בסעיפים 104—104ח לפקודה. הֶסדר זה, שנקבע כבר בשנת 1993, מאפשר דחיית מס לנישומים המבקשים לארגן מחדש את עסקם ולהופכו לחברה בע"מ. ניתוח מדויק של ההסדר מגלה כי הוא טומן בחובו פוטנציאל של כפל מס על רווח הון שנובע מהעברת הנכסים לחברה. זאת, מכיוון שהמחיר המקורי של הנכס שקיבלה החברה נחשב בידיה כמחיר המקורי כפי שהיה בידי המעביר, ואותו מחיר נקבע גם למניות שקיבל המעביר. מכיוון שכך, כדאיות

ההסדר ייקבע בהתאם לרווח ההון, לשיעורי הפחת הקבועים לנכס שהועבר, לריבית המקובלת במשק ולתקופת ההחזקה המתוכננת של בעל המניות במניות שקיבל.

להורדת המאמר המלא

Income and Capital Gains Tax on Reorganization of business: Reexamination

Yoseph MEdrey

 

The incorporation of an existing business or partnership raises interesting income tax questions. Some developments that were introduced lately into the Israeli Income tax law – both by the legislature and the courts – call for reexamination of certain insights regarding the taxation of income and capital gains.

One development stems from the controversial Israeli Supreme Court Decision in the Sadot Case. The majority of the Court concluded that when partners transfer their business’s assets to a  new corporation, the transfer should be considered as a sale of one capital asset – the share in the partnership, and not sale of each of the different as sets, including inventory, and liabilities.

The article shows that the emerging theory that underlies the Sadot’s decision is quite far reaching. It opens new opportunities for tax planning, which seem to undermine the Income Tax Ordinance's (ITO) principles,  purposes, and the legislature’s intention.

The other development already took place in the tax reform of 2003, when the Capital Gains tax rates have been reduced significantly. The lower rates require  a most care full calculation and consideration regarding the advantages that are offered by secs. 104-104H of the ITO. Those sections allow the individual taxpayers to elect capital tax deferral when transferring their business assets to the new corporation created by them.A careful analysis reveals that such an  election contains a built-in double taxation: the original purchase price of the transferred asset is carried over to the corporation and it is also allocated to the corporate's shares the taxpayers receive in the exchange. I use five different cases which demonstrate that the advantages to both the individual tax payer sand the corporation are doubtful. A careful tax planning should consider the magnitude of the deferred capital gain, the annual depreciation deductions of the transferred assets,the market interest rate, and the anticipated holding period the taxpayer intends to hold the shares.

The last part of the article discusses again the Sadot case and the unusual opportunities it opens for tax planning. A consistent application of the case may lead to a situation where a partnership which is loaded with ordinary income and large amount of capital gains will be allowed to "launder" and completely wash the income and gains into a insignificant amount of capital gain; a result that no doubt contradicts the goal sand the purposes and the principles of the Israeli income tax system

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים הוא כתב העת של בית ספר הארי רדזינר למשפטים, אוניברסיטת רייכמן
פוסט זה פורסם בקטגוריה אדרעי יוסף, מהדורת הדפוס, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s