נכונותם של עורכי-דין בישראל להתמנות לשופטים | משה בר-ניב, רן לחמן, נועה גלעדי (כרך יא)

מטרת מאמר זה היא לבחון את הגורמים המשפיעים על נכונותם של עורכי-דין להתמנות לכהונת שופטים. מינוי השופטים נהפך בשנים האחרונות לנושא מדובר ומרכזי במערכת המשפט בפרט ובציבור הישראלי בכלל. לא אחת עולה השאלה לגבי המחסור במועמדים ראויים למינוי לשופטים, ובמיוחד לגבי נכונותם של עורכי-דין מצטיינים לפנות לכהונת שופטים. שאלת נכונותם של עורכי-הדין להתמנות לשופטים לא נחקרה כמעט עד כה באופן אמפירי. במחקר זה נבחנים אמפירית הגורמים או המניעים המשפיעים על נכונותם של עורכי-דין לעבור לכהן כשופטים. המחקר מתבסס על נתונים מסקרים שנערכו בקרב אוכלוסיית עורכי-הדין בשתי נקודות-זמן בהפרש של עשור – בסוף שנות השמונים ובסוף שנות התשעים – וכוונתו לבחון את השינויים שחלו בתקופה זו (אם בכלל) בנכונותם להתמנות לשופטים.

מן הממצאים עולה כי בניגוד לדעה הרווחת קיימת נכונוּת גבוהה בקרב עורכי-הדין להתמנות לשופטים, ובמספרים משמעותיים מאוד. מאגר נרחב זה של מועמדים-בכוח, אם ימומש, מאפשר בחירה ומיון של מועמדים ראויים וטובים למשרות שפיטה. המניעים המרכזיים בנכונוּת להתמנות לכהונה שיפוטית הם העניין בתפקיד והאתגר שבו. עם זאת, על-פי הסקר המאוחר יותר מסתמנת עלייה משמעותית במשקלם של גורמים "חיצוניים" לתפקיד עצמו, כגון שכר, קביעוּת וכולי. נבדקה גם ההשפעה האפשרית של גורמים הקשורים לתפקודה של מערכת המשפט (כגון עומס התיקים המוטל על השופטים, שביעות-רצון מתפקוד המערכת ועוד) על נכונותם של עורכי-הדין להתמנות לכהונת שופט, אך השפעה זו לא נמצאה משמעותית.

לממצאי המחקר ולמסקנותיו יש השלכות לעניין חשוב זה של עידוד עורכי-דין רבים ככל האפשר לפנות ולהציג את מועמדותם לתפקידי שפיטה, שכן כאשר מאגר המועמדים יהיה גדול, יהיה אפשר לבחור את הראויים ביותר לכהונת שופטים, ובכך להבטיח איכות גבוהה של השופטים.

להורדת המאמר המלא

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים הוא כתב העת של בית ספר הארי רדזינר למשפטים, אוניברסיטת רייכמן
פוסט זה פורסם בקטגוריה בר ניב משה, גלעדי נועה, מהדורת הדפוס, רן לחמן, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s