פסיכולוגיה ומשפט – המעבר מעידן ישן לעידן חדש | יובל פלדמן​ (כרך יב)

המאמר בוחן את התפתחות המחקר הפסיכולוגי–המשפטי בכמה שלבים. ראשית, המאמר מבחין בין שתי אסכולות לשילוב של פסיכולוגיה ומשפט — האסכולה הישנה והאסכולה החדשה. האסכולה הישנה מתאפיינת בשימוש שעולם המשפט עושה בפסיכולוגיה לצורך טיפול באוכלוסיות חריגות: קטינים (לרבות בעניינים הקשורים לחזקה הורית ולענייני משפחה רלוונטיים), עבריינים (במשפטים פליליים, לעיתים קרובות לצורך הערכת מסוכּנוּת), חולי נפש או אנשים מן היישוב הממלאים תפקיד בהליך המשפטי (שופטים, עדים וכולי). המאמר בוחן את מורכבות החיבור שבין שתי הדיסציפלינות על–ידי הדגמה של קשיים אחדים, ביניהם פרדוקס השכל הישר, האיום על הסמכות השיפוטית, השימוש בעֵד מומחה בהליך משפטי אדוורסרי, ובעיות הנוגעות במינוחים השונים ובמטרות השונות של משפט ופסיכולוגיה.
    בשלב השני המאמר מנתח את האסכולה החדשה לשילוב של פסיכולוגיה ומשפט. מדובר באסכולה מרחיבה שפותחת לפסיכולוגיה פתח לרבים מתחומי המחקר המשפטי והפרקטיקה המשפטית, ומקנה דריסת–רגל למחקרים פסיכולוגיים גם בתחומי המשפט האזרחי והמשפט המנהלי. בהקשר של האסכולה החדשה המאמר דן בסוגיות שהחיבור החדש בין התחומים מעלה — שאלת הרציונליות והשלכותיה, ספרות ההטיות וההשקה לעליית המחקר האמפירי במשפט.
    לבסוף, המאמר בוחן את הכיוונים שאליהם ימשיך המחקר בעתיד. לצד הדומיננטיות של הביקורת ההתנהגותית על משפט וכלכלה, יעסוק המחקר, בין היתר, באושר, ברגשות, בתורת משפט טיפולית ובהבנה של מורכבות ההֲנִיעה האנושית.

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים הוא כתב העת של בית ספר הארי רדזינר למשפטים, אוניברסיטת רייכמן
פוסט זה פורסם בקטגוריה יובל פלדמן, מהדורת הדפוס, פלדמן יובל ​, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s