המאבק בטרור בזירת המימון | גדי אשד (כרך יג)

תנאי להצלחתו של הטרור העולמי הוא מציאת ערוצי מימון יעילים. למסקנה זו הגיעו ממשלות ורשויות אכיפה זה כבר. מטרת המאמר היא לבחון את יעילותה של מדיניות האכיפה העולמית והמקומית בנסיונה לייבש את מקורות המימון של הטרור.
    בחלקו הראשון המאמר בוחן את האופן שבו התפתחה כלכלת הטרור בגל הטרור הרביעי, שבו אנו מצויים, הוא גל הטרור האיסלאמי. הטרור העולמי מסתייע בערוצי מימון מסורתיים, מחד גיסא, דוגמת ערוצי התשלום וההעברה המכונים "חוואלות", ובערוצי מימון שמאפיינים את העידן הגלובלי והטכנולוגי, מאידך גיסא. מקורות מימון נוספים של הטרור העולמי כוללים מימון של מדינות תומכות טרור, פעילות פלילית וגיוס כספים באמצעות אגודות צדקה ותרומות.
    בחלקו השני המאמר מציג את מגמות האכיפה והמשפט בנוגע לטיפול בטרור בכלל ובמימון טרור בפרט. העדר הגדרה משפטית מוסכמת לגבי מעמדו של פעיל טרור מהמעגל הראשון משליכה על היכולת לגבש חזית בין–לאומית נגד המעגל של מימון הטרור, הוא מעגל הטרור השלישי. המאמר בוחן את מגמות הפסיקה בהקשר זה — שהתהוו ברובן בארצות–הברית, במערב אירופה ובישראל, בעיקר לאחר ספטמבר 2001 — ומציג את התלבטותן של מדינות שונות באשר לטיפולן המשפטי במעגלי מימון הטרור ובאשר למתח שבין זכויות הנאשם, המבוססות על החוק הפלילי, לבין נסיונות הסיכול של פעולות טרור העלולות לגרום הרס המוני.
    בחלקו האחרון המאמר מציג, על רקע מגמות אלה, את תוצאות המאבק בערוצי המימון השונים עד כה, ומגיע למסקנה כי ההצלחות אינן מרובות. המאמר מציע שורה של פעולות שעשויות לשפר את המאבק במימון הטרור, לרבות שילוב זרועות בין גופי האכיפה והביטחון, שקיפות במידע ונקיטת אמצעים משפטיים גם בהליך אזרחי.

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים הוא כתב העת של בית ספר הארי רדזינר למשפטים, אוניברסיטת רייכמן
פוסט זה פורסם בקטגוריה אשד גדי, מהדורת הדפוס, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s