סקירת חדשות מעולם המשפט | 21.11.2012

משפט חוקתי וזכויות אדם

 ברוסיה נכנס לתוקפו חוק חדש ביחס לארגונים חוץ ממשלתיים (NGO). החוק שנתקבל מורה לארגונים פוליטיים חוץ-ממשלתיים המקבלים מימון מחוץ לרוסיה להירשם כ"סוכנים זרים", מונח שיש הסבורים שנועד לערער את אמינותם של ארגונים אלה, משום שהוא מקביל ברוסית למונח "מרגלים". אקטיביסטים וארגונים חוץ ממשלתיים עתרו נגד החוק לבית-הדין האירופי לזכויות אדם.

 בית-המשפט הפדרלי לערעורים (6th circuit) קבע שיוזמת חקיקה לביטול האפליה המתקנת בכניסה לאוניברסיטאות אינה חוקתית. לפי יוזמת החקיקה, שאושרה על-ידי הבוחרים במדינת מישיגן, גזעו של המועמד לא יבוא בין השיקולים לקבלה ללימודים אקדמיים. יוער כי פסק-דין בעניין דומה שנדון בבית-המשפט העליון האמריקני צפוי להתקבל עד לחודש יוני 2013.

 בית-המשפט האירופי לזכויות אדם דן במקרה בו פוטר אדם בשל השתייכותו למפלגה בעלת אידאולוגיה גזענית (המפלגה הלאומית הבריטית; BNP). נקבע כי אין לפטר אדם בשל השקפתו הפוליטית, קיצונית ככל שתהיה. ג'ורג' לסטס סוקר את עניין redfearn הנ"ל, בהדגישו את הפן הליברלי שבהכרעה, ואת ההגנה על חופש המצפון.

 שופטים ממדינת פנסילבניה עתרו לבית-המשפט נגד חוקת פנסילבניה, המחייבת שופטים לפרוש בגיל 70, בטענה שהיא אינה עולה בקנה אחד עם חוקת ארצות-הברית. בית-המשפט העליון האמריקני התייחס בעבר לסוגיה זו, כאשר שופטי בית-המשפט של מדינת מיזורי תקפו הוראות דומות בחוקת המדינה, וקבע כי הוראות אלו לא עומדות בסתירה לחוקת ארצות-הברית. בה בעת, בית-המשפט האירופי לצדק ביטל חקיקה הונגרית אשר הורידה את גיל הפרישה של השופטים מ-70 ל-62.

 התאחדות מדינות דרום-מזרח אסיה (ASEAN) אימצה לראשונה נוסח הצהרה של זכויות אדם. נוסח ההצהרה זכה לביקורת מוועדת תיאום של האומות המאוחדות (שקיבלה מנדט לחקור נושאי זכויות אדם ספציפיים במדינות שונות מטעם מועצת זכויות האדם של האומות המאוחדות), שמצאה כי הזכויות המוגנות בו חסרות.

 צעיר ממוצא מוסלמי נעצר לחקירה לאחר שביום הזיכרון הבריטי העלה לפייסבוק תמונות של פרחי פרג בוערים, בצירוף גידופים (פרחי הפרג משמשים סמל להנצחת חללי מערכות הממלכה המאוחדת). בשנת 2011 נקנס תושב בריטי על שריפת פרחי פרג בזמן דקת הדומייה לציון יום השנה לסיום מלחמת העולם הראשונה.

 חוק האוסר על נישואים בין בני אותו המין עבר בקריאה שנייה בפרלמנט הניגרי. כמו כן, בית הנבחרים הסלובקי דחה הצעת חוק שביקשה להעניק זכויות חלקיות לזוגות הומוסקסואליים. מאידך, מדינת מלאווי הכריזה על השעיית הוראות החקיקה הפליליות נגד הומוסקסואליים.

 בית-המשפט הפדרלי במחוז דרום קרוליינה קיבל עתירה נגד חוקתיות חוק המאפשר לעכב אדם בצד הדרך למשך 90 דקות, על-מנת לברר את מעמדו כמהגר.

משפט וטכנולוגיה

 איגוד הטלקומוניקציה הבינלאומי (ITU) יתכנס בחודש הבא כדי לדון על רגולציה של האינטרנט. על אף שהאיגוד עושה עבודה חשובה ברגולציה של סוגים שונים של טלקומוניקציה, יש החוששים כי הסדרת האינטרנט על ידי גוף של האו"ם תוביל לפגיעה בחופש הביטוי ובזרימת המידע באינטרנט .

 לארסון (אוניברסיטת לונד) מציע ניתוח תיאורטי של האופן בו רשת האינטרנט מומשגת, וזאת תוך בחינת הדרכים בהן הרשת נתפשת והאופן בו מטאפורות שולטות על הצורה בה אנו חושבים עליה, בחינת התפקיד של הטכנולוגיה הדיגיטלית ביצירת פער בין חוק לנורמות חברתיות (באמצעות הדוגמה של זכויות היוצרים), וכן בחינת האופן בו מאותגרות התפיסות של יצירתיות בחוק בהקשר הדיגיטלי.

משפט בין-לאומי

 הדו"ח השנתי של קרן האוכלוסייה של האומות המאוחדות מדגיש שתכנון המשפחה הוא זכות אדם בסיסית. זוהי הפעם הראשונה בה מתייחסים באומות המאוחדות למניעת היריון כאל זכות אדם אוניברסלית.

  ערכאת הערעור של בית-הדין הפלילי הבינלאומי ליוגוסלביה (ICTY) ביטלה את הרשעתם של שני קצינים קרואטים שהואשמו בפשעי מלחמה שאירעו במהלך קיץ 1995. הערעור נסב סביב נטל ההוכחה של התביעה, וקביעות עובדתיות ומשפטיות של הערכאה הראשונה. ההחלטה החדשה זכתה לביקורות מעורבות, וניתן למצוא פרשנויות בעד ונגד הזיכוי.

 בעקבות ההסכמה של קבוצות המורדים בסוריה להתאחד לגוף אחד, הכירו מדינות המפרץ וצרפת במורדים כנציגות הלגיטימית היחידה של העם הסורי. מבחינת המשפט הבין-לאומי, לצעד זה עשויות להיות השפעות על החוקיות של העברת נשק ותמיכה אחרת למורדים במאבקם נגד ממשלת אסד.

 וויליאמס, אולבריק ווורבויס מתארים במאמרם את הנורמה המתפתחת של האחריות להגן (R2P – Responsibility to Protect) , שנועדה לתת כלים לקהילה הבינלאומית להגן על אוכלוסיות מפני מעשי זוועה בהיקף נרחב, כמו אלו המתרחשים בסוריה. מחברי המאמר גורסים שמעת שמוצו הכלים הדיפלומטיים שבידי מועצת הביטחון, יש לאפשר שימוש באופציות צבאיות בעצימות נמוכה, במטרה להגן על אוכלוסיות ולמנוע טרגדיות מהסוג שנצפה בבוסניה, דרפור, רואנדה, ועתה בסוריה.

עונשין

 גל הלגליזציה של סמים קלים לא פוסח על אורוגוואי, שם נידונה השבוע הצעת חוק להחלת רגולציה על קנביס ומוצריו. הגם שהשימוש בקנביס הוא חוקי באורוגוואי, גידולו ומכירתו אסורים לפי חוק. הצעת החוק מציעה להקים מכון לאומי לקנביס, שבכוחו לתת רישיונות לייצור והפצה של מריחואנה, ומייצרת מתווה המגביל את רכישת הסם לכדי 40 גרמים בחודש לצרכן. בארצות-הברית, לעומת זאת, מסתבר כי רשות המסים מערימה קשיים על נקודות מכירה של מריחואנה רפואית, מאחר שסעיף 280E ל-US Code לא מאפשר לנכות ממס הוצאות הנובעות מסחר בחומרים מפוקחים (controlled substances), ובכלל זה מריחואנה רפואית.

 רוברט דיאב (Thompson Rivers University) סוקר במאמרו פסקי-דין הנוגעים לאירועי 9/11 במדינות שונות. המאמר מנסה, ראשית, להדגיש קווי דמיון ושוני בין שיטות המשפט השונות בהן נודנו אירועים אלה. שנית, המאמר מספק רקע  לגבי פסיקות בית-המשפט העליון הקנדי, אשר נוטות להחמיר בענישה. המאמר מנסה לבסוף להראות כי במקום בו התביעה לא דורשת עונש ספציפי, גזר-הדין אליו מגיע בית-המשפט נוטה להיות פחות אחיד.

 דיוויד קיי (אוניברסיטת פנסילבניה) מתייחס במאמר פרי עטו לבעיית הייחודיות של עדויות פורנזיות, כמו טביעות אצבעות ושרידים בליסטיים. אחת הטענות כנגד הנחת הייחודיות (uniqueness) של עדויות כאלו היא בעיית יום ההולדת, בעיה הסתברותית שמשמעותה בעולם הפורנזי היא שגם מאגר נרחב ומתועד של מופעים ייחודיים של ראייה מסוג מסוים, אין בה כדי להעיד שכל המופעים שלה הם אכן ייחודיים. המאמר מתייחס לבעיית יום ההולדת, ותוך כך מציע חלופות לטענות בדבר ייחודיות גורפת של סוגי ראיות.

 פרנסין שרמן (בוסטון קולג') פרסמה מאמר ב-UCLA Law Review  שמנתח את השינויים של המערכת השיקומית בטיפול בפושעות קטינות בארצות-הברית במהלך העשורים האחרונים.

מהנעשה בישראל

 בית-המשפט העליון דחה עתירה להדחת השרים אלי ישי ויובל שטייניץ, עקב המחדלים בשריפת הכרמל. מעבר לשאלת שיקול הדעת המסור לראש הממשלה לעניין העברת שרים מכהונתם, בין השיקולים שהובאו בחשבון בדחיית העתירה נכנס גם מימד הזמן – הסמיכות למועד הבחירות, הגם שהכרעת הדין עומדת במנותק משיקול זה.

  היועץ המשפטי לממשלה קבע כי חבר אגודה שיתופית רשאי לצאת מן האגודה גם אם יש לו חוב כספי.

דיני תאגידים

 רונלד ג'י.קולמבו (Hofstra University) בוחן במאמרו את הפרדת הדת מן התאגיד במשפט הפרטי. כפי שהמשפט הציבורי יוצר חומת הפרדה בין הדת לספרה הציבורית, ישנה תופעה מקבילה בסקטור הפרטי, לפיה  הדין (המשפט החוקתי, דיני התאגידים ודיני העבודה) מונעים מתאגידים לאמץ להם פרסונה דתית – קולמבו טוען במאמרו שהגיעה העת להכרה בזכותו של התאגיד לחופש דת, וכי יש לאפשר לעסקים פרטיים ליהנות מחופש דת ככל שירצו בכך.

דיני קניין

 רוטמן (בית-הספר למשפטים לויולה, לוס אנג'לס) מנתחת במאמרה את גבול העבירוּת של הזכות לפרסום (the right of publicity). הזכות לפרסום, שתוארה לעיתים כזכות קניינית על אישיות של אדם, באה לידי ביטוי בדברי חקיקה המעניקים סעדים כאשר אדם או עסק עושים שימוש בשמו של אחר. ישנה נטייה לסווג את הזכות לפרסום כזכות קניינית עבירה לחלוטין, אך בפועל בתי-המשפט מגבילים את העבירוּת שלה. מאמרהּ של רוטמן מנסה להגדיר מחדש את הזכות לפרסום, לעמוד על מגוון ההצדקות לה, ולשרטט את גבול העבירוּת של זכות זו.

אקדמיה

 ויקטוריה פ. נורס (Georgetown University) טוענת במאמרה כי אין סדר דין הנוגע לחקיקה בעוד בכל תחומי המשפט יש לנו דין פרוצדורלי (סדר דין אזרחי, סדר דין פלילי וכו'). לטענתה, יצירת "סדרי דין חקיקתיים" יש בכוחם לשפר את היכולת של המערכת המשפטית לפרש חוקים.

 קווין סטאק (אוניברסיטת ונדרבליט) מציג גישה לפרשנות תקנות, עבור עידן בו המחוקק מפנה בהדרגה את מקומו לרגולטור. סטאק קורא לפרשנות תכליתית ולא לשונית של ההוראות הרגולטוריות, וגורס שההסברים המפורטים שהרשויות מפרסמות כרקע להוראות אלו, הנקראים "statements of basis purpose", יכולים לשמש את בית-המשפט לא רק לבחינת תוקפן של ההוראות, אלא גם לצרכים פרשניים.

 אוברטון (אוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון) בוחן את הגישה האמריקנית המסורתית למימון מסעי-בחירות, ומציע חלופה בה הרשות הפדרלית, המדינתית או המונציפלית ישוו את התרומות למועמדים פי ששה, כך שכל דולר שנתרם על-ידי אזרח יהיה שווה למועמד 7 דולרים. כך, טוען אוברטון, גדלה המעורבות האזרחית פי שבעה, והמועמדים מתומרצים לפנות לתורמים זעירים.

 גרטה אולסון (אוניברסיטת יוסטוס ליביג) בוחנת את התפיסות המגדריות של החוק ושל הספרוּת (החוק כגברי, והספרות כנשית) בכתיבה האמריקנית על משפט וספרות, וכן בכתיבה המשפטית הביקורתית הבריטית.

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים הוא כתב העת של בית ספר הארי רדזינר למשפטים, אוניברסיטת רייכמן
פוסט זה פורסם בקטגוריה ארכיון, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

2 תגובות על סקירת חדשות מעולם המשפט | 21.11.2012

  1. פינגבאק: סקירת חדשות מעולם המשפט | 29.11.2012 | משפט ועסקים

  2. פינגבאק: סקירת חדשות מעולם המשפט | 5.4.2013 | משפט ועסקים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s