אילוץ דאונטולוגי, תרבות ההצדקה ומחוקק היורה בתותח: תשובה למבקרים | אהרן ברק (כרך טו)

המידתיות מהווה חלק בלתי-נפרד מהמשפט החוקתי של רבות משיטות המשפט. ניתן לומר כי אנו חיים בעידן המידתיות. מהי אותה מידתיות, מהם מרכיביה ומהם יתרונותיה וחסרונותיה – על שאלות אלה אני עומד בספרי מידתיות במשפט: הפגיעה בזכות החוקתית והגבלותיה.

ביום-העיון שהתקיים במרכז הבינתחומי הרצליה ב-10.4.2011 נבחנה המידתיות כפי שאני מבין אותה. המרצים השונים הדגישו היבטים שונים של תפיסתי, תוך תמיכה בהיבטים מסוימים והבעת ביקורת על היבטים אחרים. השבתי על דברי המבקרים, ועתה מונחת לפניכם תשובתי. היא פותחת בהצגה קצרה של ההיסטוריה של המידתיות בארץ ובמשפט המשווה, ולאחר-מכן עומדת על הבסיס המתודולוגי של המידתיות, המבחין בין שאלות הנוגעות בהיקף הזכות החוקתית לבין שאלות הנוגעות במידת ההגנה על מימושה המלא של אותה זכות.

הדינים המרכיבים את המידתיות מהווים קונסטרוקציה משפטית המשקפת מתודולוגיה חוקתית. מתודולוגיה זו אינה מבטאת גישה ניטרלית לזכויות האדם. המידתיות מבוססת על הצורך להגן על הזכויות ועל הצורך להצדיק הגבלות המוטלות עליהן. ההגבלות שהמידתיות מטילה על מימושן של זכויות חוקתיות, כמו-גם הזכויות עצמן, שואבות את תוכנן מאותו מקור עצמו.

אך טבעי הוא כי בצד ההכרה בחשיבותה ובמרכזיותה של המידתיות מצויה גם ביקורת עליה. עמדתי הבסיסית היא כי אכן יש למידתיות חסרונות מספר, אך התחליף לה אינו טוב ממנה. השלמוּת מאיתנו והלאה. כל עוד לא נמצאה "המצאה" טובה ממנה, ראוי שנמשיך עם המידתיות, תוך ניסיון לשכללה ולפתחה.

 להורדת המאמר המלא

 Infringement of Human Rights, the Culture of Justification and a Lawmaker Shooting a Cannon: An Answer to Critique

Aharon Barak

In my book Proportionality: Constitutional rights and their limitations, I examine the content of proportionality, its advantages and disadvantages.

On 10.4.2011 the IDC Herzeliya held a seminar discussing proportionality as I understand it. The speakers stressed different aspects of my writing, while supporting some and criticizing others. Before you stands my answer to their critique. The essay commences with a short review of the history of proportionality in Israel and in comparative law. It covers the basic methodology of proportionality.

Proportionality is a legal construction that reflects a constitutional methodology. The methodology is not indifferent to human rights. Proportionality is founded on the need to protect human rights, and the need to justify their limitations.

It is but natural, that alongside recognition of proportionality and its importance, one may also find critique. My belief is that whilst proportionality does have its disadvantages, its alternatives are not any better. Therefore the main challenge ought to be development and perfection of proportionality.

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים הוא כתב העת של בית ספר הארי רדזינר למשפטים, אוניברסיטת רייכמן
פוסט זה פורסם בקטגוריה ברק אהרן, מהדורת הדפוס, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s