סקירת חדשות מעולם המשפט | דיני משפחה | 17.10.2013

 בהמשך לחקירה עיתונאית שמתנהלת בבריטניה, במסגרתה התגלה כי רופאים ביצעו הפלות רק משום שמין העובר היה נקבה, החליטו שירותי התביעה המלכותיים שלא להעמיד לדין רופאים שביצעו הפלות בלתי-חוקיות אלו. כעת, קבוצה של 50 חברי פרלמנט מאשימה את שירותי התביעה בבריטניה בכך שהם למעשה משנים את חוק ההפלות במדינה ללא סמכות. לדבריהם, עניין זה לוקח צעד אחד אחורה את כל המאבק לשוויון בין המינים. הנושא עורר תגובות נוספות, ביניהן אלו הסוברים כי ההחלטה מוצדקת מבחינה משפטית, וכי לנשים יש הזכות לבצע הפלה על-בסיס מין.

 תופעה נרחבת במדינות בארצות-הברית היא כי תינוקות שזה עתה נולדו לאמהות-אסירות עוברים לחיות יחד עם אמם בתאן בבית-הכלא למשך חודשים ספורים ואף שנים. תופעה זו נעשית ללא בחינת החוקתיות של המהלך, כמו גם ללא תמיכה מחקרית כי אקט זה אכן תורם לרווחת הילד. במאמרו, Jailing Black Babies, מנסה ג'יימס דוייר (William & Mary Law School) לענות על צורך זה, בין היתר על-ידי ניתוח ממצאים אמפירים קיימים בנושא. מסקנתו של המחבר היא כי תוכנית זו מרעה עם הילדים, פוגעת בצורה חמורה בזכותם להליך הוגן הנובע מהתיקון ה-14 לחוקה האמריקאית, וכן מבצעת הפרה בוטה של חוקים מדינתיים ופדרליים האוסרים כליאת קטינים בבתי-כלא למבוגרים.

 תיקון לחוק משפחות אומנות שעתיד להיכנס לתוקף במדינת מיזורי, ארצות-הברית, ירחיב את הגדרת "קרוב משפחה" (relative) לצורך קבלת מעמד של אפוטרופוס, כך שיכלול גם "קרובי משפחה פיקטיביים" (fictive kin), כגון אנשים בעלי קירבה משפחתית רחוקה (למשל, סבא-רבא), ולמעשה כל אדם שיציג קשר אישי או רגשי הדוק עם הילד או משפחתו, וזאת עוד בטרם העברת הילד להתגורר עמו. עד כניסת התיקון לתוקפו, רק בעלי קשר דם קרוב יכלו לזכות להגדרת אפוטרופוס עבור ילדי אומנה. כתוצאה מכך הורים שאינם עונים להגדרה לא היו זכאים להטבות שונות, כגון הנחה בביטוח הרפואי עבור הילד, סבסוד טיפול בילד וקצבה חודשית של כ-200 דולר.

 לאחרונה החליט בית-המשפט העליון של ניו-ג'רזי שתחת עקרון ההגנה השווה (Equal protection) זוגות חד-מיניים במדינה זכאים להינשא ולהיחשב כנשואים. אומנם כבר לפני כשבע שנים החליט בית-המשפט במדינה, תחת אותו העיקרון, כי לזוגות חד-מיניים מגיע לקבל את כל הזכויות וההטבות של זוגות נשואים, אך, כפי שמסבירה סוזן קים (Rutgers School of Law-Newark), עצם ההכרה בזכותם של זוגות חד-מיניים להיחשב כ"נשואים" ולא רק כמי שאוחדו בברית אזרחית, יש לה השפעה מהותית ולא רק סימבולית: רק זוגות חד-מיניים נשואים זכאים להטבות שונות על-פי החוק הפדרלי האמריקאי. המשמעות היא שרק כעת, לאחר החלטת בית-המשפט העליון, ניתן ליישם במלואה את ההחלטה שניתנה שבע שנים קודם לכן.

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים הוא כתב העת של בית ספר הארי רדזינר למשפטים, אוניברסיטת רייכמן
פוסט זה פורסם בקטגוריה ארכיון, מהדורה מקוונת, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s