סקירת חדשות מעולם המשפט | זכויות אדם | 18.11.2013

 העצור עבדאללה חסן היושב בכלא גואנטנמו הגיש בקשה להצטרף לעתירה נגד מדיניות "האכלה בכוח" שנהוגה שם. חסן החל בשביתת רעב בשנת 2007 וכיום הוא מחובר לצינור הזנה. בבקשה להצטרף לעתירה הוא מתאר התעללות קשה הכוללת הכנסת רכיבי מזון שהוא אלרגי אליהם בצינור ההזנה והאכלה בקצב קיצוני אשר מסכן את חייו. אם בקשתו תתקבל, עתירתו תצטרף לעתירות העומדות בעניין Aamer v. Obama אשר נדונה בפני בית-המשפט הפדראלי (DC Circ.).

 הממונה המיוחדת למכירת ילדים מטעם האו"ם הפצירה בממשלת בנין להילחם בתופעת מכירת ילדים לעבדות – מנהג נפוץ במדינה, המכונה vidomegon. מנהג זה מלווה לעתים קרובות בתופעות קשות לאחר המכירה, כגון התעללות וניצול לצרכי זנות ופורנוגרפיית ילדים, וכל אלו נעשים תחת אצטלה של "מסורת" או "דת".

 בית-המשפט העליון של ארצות-הברית ידון בגבולות של הפרדת דת ומדינה בפרשת Town of Greece v. Gallaway. מדובר בעיירה שמשנת 1999 פותחת את ישיבות המועצה שלה בתפילות המנוהלות על-ידי כומר של הקהילה המקומית. העותרים טוענים נגד התקדים שנקבע בעניין  Marsh v. Chambers, ולפיו פתיחת ישיבה של בית נבחרים בתפילה לא מפרה את ה-Establishment Clause בתיקון הראשון לחוקה האמריקאית אשר מעגן את ההפרדה בין דת למדינה בארצות-הברית.

 בשנת 1973 חתמו מדינות הקאריביים על הסכם צ'אגוראמאס אשר יצר איזור מסחר מאוחד בשם CARICOM, המבוסס על הקהילה האירופית. כחלק מההסכם, אזרחי המדינות החברות בCARICOM- זכאים לעבור בין המדינות באופן חופשי, אך המדינות נמנעו מלשנות את החקיקה הפנימית בהתאם. בפסק-הדין בעניין Myrie v Barbados בית-המשפט הקאריבי קבע כי מדינת ברבדוס הפרה את זכויותיה של אזרחית ג'מייקה בכך שהיא מנעה את כניסתה למדינה, חרף העובדה ששתי המדינות חברות ב-CARICOM. ברשימה חדשה שפורסמה ב-UK Constitutional Law Blog, דרק אובראיין משתמש בעניין ברבדוס כדי לבחון את היחס בין משפט מקומי למשפט מכוח הסכם אזורי, וההשלכות של הסכמים בינלאומיים על נושאים חוקתיים מרכזיים כגון מדיניות הגירה.

 דן טרזיין (United States District Court) דן בשאלת היחס הראוי בין צווי בית-משפט לגילוי סיסמאות או מידע מוצפן, וזכותו של אדם שלא להפליל את עצמו. במאמרו Rethinking the Fifth Amendment and Encryption: A Call to Consider Constitutional Values טרזיין טוען כי ההלכה הפסוקה, לפיה השימוש בצווים מסוג זה אינו חוקתי לפי התיקון החמישי לחוקת ארצות-הברית, אינה נוקטת באיזון ראוי בין זכויות האזרח לבין צרכי הפרקליטות, ולכן יש לאפשר לבתי-משפט לחייב פענוח צפני מחשב של חשודים בפלילים במקרים מסוימים.

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים הוא כתב העת של בית ספר הארי רדזינר למשפטים, אוניברסיטת רייכמן
פוסט זה פורסם בקטגוריה ארכיון, מהדורה מקוונת, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על סקירת חדשות מעולם המשפט | זכויות אדם | 18.11.2013

  1. פינגבאק: סקירת חדשות מעולם המשפט | משפט חוקתי | 15.5.2014 | משפט ועסקים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s