סקירת חדשות מעולם המשפט | משפחה ומגדר | 25.11.2013

 במאמרה, From Sex for Pleasure to Sex for Parenthood: How the Law Manufactures Mothers, טוענת בת' בורקסטרנד-ריד (University of Nebraska) כי כיום המשפט אינו מכיר בנשים המקיימות יחסי-מין לצורך הנאה, אלא רק בכאלו העושות זאת לצרכי רבייה. בצורה זאת, מרחיבה המדינה את התערבותה בקבלת ההחלטות של נשים לאורך חייהן, ופוגעת בעיקרון הבחירה החופשית ובתפיסת המיניות שלהן. לדעת המחברת, הדבר בא לידי ביטוי בנקיטת אמצעים רפואיים וביורוקרטיים, דוגמת הקטנת הנגישות לאמצעי-מניעה והטלת קשיים על אישה המבקשת לבצע הפלה, וכל זאת במטרה לעודד נשים לקבל על עצמן את תפקידן כאימהות. 

 בית-המשפט העליון של ארצות-הברית קבע כי חוק ההפלות החדש בטקסס, אשר דורש מהרופאים בקליניקות פרטיות המבצעים הפלות לוודא כי ישנה אפשרות אשפוז של האישה בבית-חולים קרוב, יישאר בינתיים בתוקף. דעת המיעוט בפסק-הדין קבעה כי החוק אינו מקדם את בריאות המטופלות, אלא קובע הלכה למעשה כי במחוזות רבים לא יהיה מי שיוכל לבצע הפלות.

 רוסיה שוקלת להעלות את המס על גירושין מ-400 רובל ל-30,000 רובל (כ-950 דולר). עלייה זו של 7500% במס הגירושין נועדה לקדם שתי מטרות: דיכוי הגירושין וגידול בקופת המדינה. על-פי ההערכות, המס החדש יוסיף לקופת המדינה כ-600 מיליון דולר בשנה, ויוכל לעזור בכיסוי 4% מגירעון המדינה השנתי. בנוסף, טוען ראש ממשלת רוסיה דמיטרי מדבדב, כי המס החדש, המהווה יותר מהשכר החודשי הממוצע ברוסיה, יסייע בהקטנת שיעור הזוגות המתגרשים, העומד על 54% נכון לשנת 2012.

 אמנת האג בדבר ההיבטים האזרחיים של חטיפה בינלאומית של ילדים, נכתבה ונחתמה כדי להרתיע הורים אשר מנסים לחטוף את ילדיהם מעבר לגבולות המדינה. במאמרו, The Hague Convention and Domestic Violence: Proposals for Balancing the Policies of Discouraging Child Abduction and Protection Children from Domestic Violence, טוען שני קינג (University of Florida) כי לרוב הנשים הן אלו שבורחות עם ילדיהן, כשהסיבה לכך, במקרים רבים, היא אלימות בבית. לדעת המחבר, בהתנגשות בין האמנה לחוקים שנחקקו במטרה להגן על ילדים מהתעללות או אלימות במשפחה, בתי-המשפט בארצות-הברית מעדיפים למנוע חטיפת ילדים, ובכך חושפים ילדים לאלימות במשפחה. במאמרו ממליץ המחבר כיצד מקרים אלו צריכים להיפתר בבתי-המשפט, וזאת כדי להפסיק את חוסר היציבות בנושא הקיימת כיום בפסיקה.

 חוק חדש שייכנס לתוקפו בקרוב בקולורדו, הולך לשנות את כל נושא דמי התמיכה (Alimony) בין זוגות גרושים. לראשונה יגדיר החוק קווים מנחים לבית-המשפט כיצד לחשב את גובה התשלומים ולכמה זמן הם יינתנו, בדומה לנוסחאות בהן משתמשים כדי לחשב מזונות ילדים. עם זאת, החוק החדש מעורר חוסר-בהירות אצל אנשי המקצוע, שכן החוק רק ממליץ לבית-המשפט כיצד לנהוג, אך זה האחרון הוא שקובע בסופו של דבר כמה לפסוק.

 קהילות הלהט"ב ברחבי העולם מקדישות מאמצים רבים כדי לזכות בזכות המשפטית להינשא. אך לא תמיד זה היה ככה. עד שנות ה-90 של המאה הקודמת חסידי הקהילות התלבטו האם הקהילות בכלל צריכות לקדם את מוסד נישואין, או שמא יש להתמקד בקידום ופיתוח צורות מבנה משפחתיות שונות. ויכוח זה ביטא השקפות אידיאולוגיות שונות בנוגע לתפקיד הנישואין והקשר שלו לזכויות להט"בים. במאמרו, Before Marriage: The Unexplored History of Non-marital Recognition and Its Relationship to Marriage, דאגלס נג'ים (University Of California) מראה באמצעות בחינת מקרי בוחן מקליפורניה של שנות ה-80–90 של המאה העשרים, כי נישואין תמיד היו במוקד הדיאלוג של מנהיגי הקהילה, ואף המתנגדים למוסד הנישואין השתמשו בו לצורך חיזוק דרישתם לקבל הכרה בהסדר "שותפים לחיים" (domestic partnership) ואף בהסדרים דומים.

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים הוא כתב העת של בית ספר הארי רדזינר למשפטים, אוניברסיטת רייכמן
פוסט זה פורסם בקטגוריה ארכיון, מהדורה מקוונת, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s