סקירת חדשות מעולם המשפט | משפט בינלאומי | 26.12.2013

 ארגון Human Rights Watch) HRW) ואוניברסיטת "סטון הול" פרסמו דו"ח הבוחן את הקשיים שיצרה תכנית המקלט המדיני בארצות-הברית. לפי חוק ההגירה והאזרחות (INA), רפורמת ההגירה הבלתי-חוקית וחוק אחריות ההגירה, מבקשי מקלט אינם זכאים לאישורי עבודה ולהטבות ציבוריות כלשהן. הדו"ח מציין כי ארצות-הברית היא המדינה המפותחת היחידה השוללת זכויות אלו למבקשי מקלט. עוד נכתב בדו"ח שהחוק בארצות-הברית לא עומד בסטנדרטים הבינלאומיים לזכויות אדם למבקשי מקלט. לאור הפגיעות והצרכים של מבקשי מקלט, הדו"ח מציע לתקן את חוק ההגירה הלאומי כך שיוסר המכשול התעסוקתי למבקשי מקלט.

 לאחרונה עלה לאוויר "המאגר המשפטי העולמי לבריאות וזכויות אדם" –  מאגר המכיל למעלה מ-1000 פסקי-דין מ-80 מדינות, בנוסף לחוקות ולכלים משפטיים בינלאומיים ולאומיים בנושאי בריאות וזכויות-אדם. מטרתו להוות נקודת מוצא למחקר ועשייה משפטיים, שישתמשו במידע ליצירת תקדימים בנושא, באמצעות משפט השוואתי ומחקרים אמפיריים שיבהירו את ההשפעה של זכויות רלוונטיות על השלכות בריאותיות.

 בית-המשפט לערעורים של מוסקבה קבע כי בהתאם לאמנת האג להחזרת ילדים חטופים, ילדיה של אישה שחיה בלונדון יוחזרו אליה מבעלה לשעבר שחי ברוסיה. הילדים הגיעו לביקור אביהם ברוסיה בהתאם להסדר הגירושים, ובתום הביקור האב סירב להחזיר את הילדים לאימם. עורכי-הדין של האם טענו כי יש להחזיר את הילדים בהתאם לאמנה הבינלאומית  שאושררה ביוני 2013 על-ידי ממשלת רוסיה. האמנה נוגעת לסכסוכים חוצי-גבולות בעניינם של ילדים. זוהי הפעם הראשונה בה נעשה שימוש באמנה זו על-ידי בתי-המשפט ברוסיה ובבריטניה.

 בית-המשפט העליון של בוסניה-הרצגובינה דחה בקשה להוציא צווי מעצר לתשעה אנשים שהואשמו בפשעי מלחמה. בית-המשפט קבע כי לפי החוק הבוסני והאמנה האירופית בדבר זכויות אדם, לא ניתן לעצור מחדש אנשים אשר כבר הועמדו לדין על פשעם. שישה מתוך תשעה אנשים הואשמו ברצח-עם בטבח שהתקיים בעיר סרברניצה בשנת 1995, אך שוחררו בחודש שעבר לאור פגמים בניהול ההליך הפלילי. בית-הדין האירופי לזכויות אדם קבע כי השופטים הבוסנים הפרו את זכויות החשודים בכך שהטילו קוד פלילי חמור יותר מהמקובל בעת ביצוע הפשעים.

 בעקבות הגילויים אחרונים על תכניות המעקב המסיביות של ה-NSA, הן בארצות-הברית והן במדינות אחרות, גדל החשש מפני שימוש מופרז בטכנולוגיות מעקב ואיסוף מידע על אנשים פרטיים. במאמרם "Reforming Surveillance Law: The Swiss Model" מציגים סוזן פריוולד (University of San Francisco) וסילביין מטילה (עורך-דין בפירמה השוויצרית BCCC) את המלצתם לרפורמה בחוק האמריקאי לפרטיות התקשורת האלקטרונית (ECPA) בארצות-הברית, אשר אמור היה ליצור רגולציה על גופי המודיעין והאכיפה הממשלתיים. מחברי המאמר מבססים את המלצותיהם על חוק שוויצרי חדש אשר שם במרכזו את הזכות לפרטיות בהתאם לאמנה האירופית בדבר זכויות אדם. כך, למשל, החוק מחייב את הכפפת המעקב הממשלתי לגוף שיפוטי עצמאי, מחייבו לפעול בהתאם למטרה ראויה ומידתית, אוסר מעקב לצרכים מניעתיים ועוד. הרציונל של מחברי המאמר הוא כי שימוש חקיקתי נכון באמנה בינלאומית מוביל לחקיקה מדויקת ויעילה.

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים הוא כתב העת של בית ספר הארי רדזינר למשפטים, אוניברסיטת רייכמן
פוסט זה פורסם בקטגוריה ארכיון, מהדורה מקוונת, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s