סקירת חדשות מעולם המשפט | דיני משפחה | 30.12.2013

 בית-המשפט העליון בפלורידה פסק לאחרונה בעניין T.M.H. v. D.M.T. כי לאישה אשר תרמה ביצית לבת-זוגה מוקנית זכות להורות, גם לאחר שבנות-הזוג נפרדו. על-פי הפרשנות המקובלת של חוק קביעת ההורות במדינה, חזקה על מי שתרם חומר גנטי (ביצית או זרע) כי הוא מוותר על הזכות להורות, אלא אם כן מדובר בזוג הטרוסקסואלי אשר מתכנן לגדל את הילד ביחד. בית-המשפט העליון קבע כי חלקים מהחוק אינם חוקתיים מכיוון שהם מפלים בין זוגות על בסיס מיני, ולכן יש לפרש את החוק כך שכל בת-זוג תוכל ליהנות מהזכות להורות. 

 בית-המשפט האירופי לזכויות אדם קבע כי יוון פעלה בניגוד לחוקת האיחוד כאשר סירבה להכיר בנישואים חד-מיניים במתכונת אזרחית. בית-המשפט קבע כי מעשיה של יוון עומדים בניגוד לזכות לחיי נישואים ומהווים הפלייה נגד זוגות חד-מיניים. עוד קבע בית-המשפט כי במקרה הזה זוגות חד-מיניים זקוקים להכרה מיוחדת ורבה יותר מטעם המדינה, וזאת בהשוואה לזוגות הטרוסקסואלים, ולו בשל העובדה שנישואים אזרחיים הם הדרך היחידה עבורם להקנות לקשר הזוגי שלהם מעמד חוקי.

 בעניין Brown v. Buhman בית-המשפט המחוזי של יוטה ביטל סעיף בחוק נגד ביגמיה של המדינה, אשר קובע את האיסור לחיים משותפים ללא נישואים. על-פי פסיקת בית-המשפט, הזכות לחיים משותפים חוסה תחת ההגנה על חופש הדת בתיקון הראשון לחוקת ארצות-הברית. המקרה התעורר לאחר חקירה משפטית שהתנהלה בעקבות תלונה על תוכנית ריאלטי בשם "נשים-אחיות", אשר עוקבת אחר גבר שחי עם מספר נשים. הטענה שעלתה היא שמאחר שאין יחסים של נישואים כחוק בין הגבר לכל הנשים, לא ניתן להאשימו בביגמיה.

 בתחילת החודש דוּוח בעיתונות הבריטית על תיירת איטלקייה שהגיעה לבריטניה, עברה התמוטטות נפשית, ובעקבות כך הוחלט לאשפזה בכוח בהיותה בהריון מתקדם. כעבור מספר שבועות, באמצעות הוראה שניתנה מאחורי דלתיים סגורות על-ידי ערכאה מיוחדת בבריטניה (Court of Protection) המטפלת באנשים שאין להם היכולת המנטלית לקבל החלטות בעצמם, בוצע באישה ניתוח קיסרי בכפייה. לאחר הלידה נלקחה התינוקת מהאם והועברה למשפחה מאמצת. הפרשה זכתה לסקירה מורחבת על אף החיסיון שהוטל על רוב הפרטים, ויצרה מהומה תקשורתית ומשפטית. בעקבות הסיקור התקשורתי והרעש שבעקבותיו פורסמה החלטתו של בית-המשפט. הפרסום גרם לחשיפה נרחבת של הערכאה המיוחדת – הפועלת בדרך-כלל ללא פרסום וסיקור עיתונאי כלשהו – שהחלטותיה הרות-גורל וקובעות לעיתים תכופות חיים ומוות. בעקבות כך, ובצעד תקדימי, האשים נשיא בית-המשפט הגבוה לענייני משפחה באנגליה דווקא את מערכת המשפט אשר דואגת יותר מדי לפרטיות הצדדים, ועל-כן שומרת על חסיונם של כל פרטי המידע החשובים בתיקי משפחה רבים. לדידו, גם בתי-משפט לעניייני משפחה כחלק ממערכת המשפט כולה, צריכים לשקול מחדש באילו נסיבות יוטל חסיון, ומה הן ההשפעות של אותו חיסיון על תודעת הציבור.

 כתב-העת Oñati Socio-Legal Series פירסם גליון חדש המוקדש למשפחות רב-לאומיות (Transnational Families). בין היתר, נבחנים בגיליון המיוחד היבטים משפטיים של משפחות שבהן בני-הזוג שייכים לדתות שונות במדינות דתיות; משפחות שבהן בני-הזוג מהגרים בין מדינות; וגורלם של מהגרים שהתגרשו מבן-זוג מקומי.

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים הוא כתב העת של בית ספר הארי רדזינר למשפטים, אוניברסיטת רייכמן
פוסט זה פורסם בקטגוריה ארכיון, מהדורה מקוונת, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s