סקירת חדשות מעולם המשפט |דיני משפחה | 23.1.2014

 בעניין R v. Registrar General of Births, Deaths and Marriages פסק בית-המשפט העליון של בריטניה כי סיינטולוגיה היא דת, וככזו הכנסייה הסיינטולוגית יכולה להירשם כעורכת טקסי נישואים. הערעור עסק בשאלה האם הכנסייה הסיינטולוגית היא מקום של מפגש לפולחן דתי, אשר רק בו יכול להתקיים טקס נישואים תקף. בית-המשפט פסק כי מעולם לא הייתה הגדרה משפטית אוניברסלית לדת במשפט האנגלי, ובהתחשב במגוון הרחב של דתות, בשינויים בחברה ובקשרים המשפטיים בין הדת לחברה, על בית-המשפט לפרש את החוק בהתאם לרוחה העכשווית של הדת. 

 בית-הדין האירופי לזכויות אדם פסק כי חוק איטלקי, אשר קובע כי ילד לזוג הורים נשוי יכול לשאת רק את שם משפחתו של אביו, נוגד את האמנה האירופית לזכויות אדם. בשנת 2006 קבע בית-הדין החוקתי באיטליה כי רק הפרלמנט האיטלקי יכול להחליט האם לשנות את החוק, ולמרות קביעה זו קבע בית-הדין האירופי כי חוק זה יוצר אפליה ונוגד את הזכות לחיי משפחה. על-פי פסיקת בית-הדין החוק, שאינו מקנה להורים חופש בחירה על שם המשפחה של ילדם וכופה את שם המשפחה של הילד על בסיס מין, הוא נוקשה מדי, ויוצר אפליה המכוונת בעיקר כלפי נשים.

 נשיא בית-המשפט הגבוה הבריטי (מחלקת משפחה) אישר צו אי-תחרות שהוצא נגד אדם שפתח עסק מתחרה לחברה המשפחתית שלו ושל אשתו. לטענת האישה, הבעל הקים את העסק המתחרה במטרה להוריד את ערך נכסי המשפחה. הנשיא קבע כי על אף שהבעל לא היה נושא-משרה רשמי בחברה המשפחתית, בפועל הוא שימש "דירקטור צללים" בה ועל-כן הוא חב לה חובת אמון. בנסיבות אלו, קבע בית-המשפט, הוצאת צו אי-תחרות הייתה מוצדקת.

 במאמרה "Physician Duties in the Face of Deceitful Gamete Donors, Disobedient Surrogate Mothers, and Divorcing Parents" סוקרת ג'ודית דאאר (Whittier Law School) מספר בעיות הסכמיות שמתעוררות במצבים של סיוע בהולדה על-ידי צד שלישי, כגון תרומות זרע והסכמי פונדקאות. לדידה טיפולי פוריות אלו מערבים בין אינטימיות יוצאת-דופן לבין הסכמים משפטיים וכספיים,  דבר שמוליד שאלות קשות ביותר כאשר צד להסכם פועל שלא לפי המוסכם או בחוסר תום-לב.

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים הוא כתב העת של בית ספר הארי רדזינר למשפטים, אוניברסיטת רייכמן
פוסט זה פורסם בקטגוריה ארכיון, מהדורה מקוונת, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s