סקירת חדשות מעולם המשפט | משפט חוקתי | 27.1.2014

חופש דת

 בפעם הראשונה בצרפת הרשיע בית-המשפט אישה שלבשה בורקה והסתירה את כל פניה, ודחה את הטענה לפיה החוק השנוי במחלוקת שאוסר זאת אינו חוקתי. בא-כוחה של האישה טען שהחוק פוגע בחופש הדת ומפלה את המוסלמים במדינה, אך בית-המשפט דחה את טענתו, שכן העניין כבר הוכרע בעבר על-ידי הטריבונל החוקתי בצרפת שאישר את החוק. עם זאת, בקרוב צפוי בית-המשפט האירופי לזכויות אדם להכריע האם החוק הצרפתי חוקתי או פוגע בזכויות לחופש הדת, חופש הביטוי ומפר את האיסור על אפליה.

 תחת הסדר שאושר בבית-משפט, מדינת מישיגן תחויב להציע לאוכלוסיית האסירים המוסלמים בה ארוחות כשרות לפי חוקי האסלאם (חלאל) על-מנת שיוכלו לקיים את אמונתם. תחילת הפרשה בתביעה שהגישו האסירים בשנת 2006 בה טענו כי העובדה שמונעים מהם ארוחות כשרות, מפרה את זכותם לחופש הדת תחת התיקון הראשון לחוקה האמריקנית. ראוי לציין כי במשך שנים הציעה מדינת מישיגן ארוחות כשרות לאסירים יהודים.

הזכות לפרטיות

 בתגובה לעתירה שהוגשה לבית-המשפט הפדרלי במחוז קולומביה, קבע בית-המשפט כי תוכנית המעקב של הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי (NSA) היא חסרת הבחנה ושרירותית בהיקפה, ועל כן אינה עולה בקנה אחד עם הזכות לפרטיות המעוגנת בתיקון הרביעי לחוקת ארצות-הברית. בהמשך, הוציא השופט צו-מניעה זמני האוסר על הסוכנות לעקוב אחר שני העותרים, ודרש כי הממשל ישמיד כל מידע שנאסף עליהם בעבר. השופט ציין כי השינויים הטכנולוגיים הפכו את ההלכות של בית-המשפט העליון של ארצות-הברית, אשר התקבלו לפני עידן הטלפונים הסלולריים, לקשות ליישום בסוגיות העולות מהתיקון הרביעי לחוקה. פסיקה זו עומדת בניגוד לפסיקה אחרונה של שופט בית-המשפט הפדרלי של המחוז הדרומי של ניו-יורק, בה נקבע כי השימוש במאגר שאוסף ה-NSA הינו חוקי, וזאת בהתאם לסעיף 215 לחוק הפטריוט והתיקון הרביעי לחוקה, מאחר שמדובר באיזון מידתי בין זכויות אדם לבין האינטרס לביטחון לאומי. רק לפני מספר חודשים, בית-המשפט האמריקני לביון אחר מודיעין זר פירסם החלטה שנתן, שעד כה הייתה מצונזרת, המסבירה מדוע התוכנית של הסוכנות לביטחון לאומי היא חוקתית. ההערכה בקרב משפטנים בארצות-הברית היא כי בסופו של דבר הדיון על חוקתיותה של התוכנית יגיע לפתחו של בית-המשפט העליון של ארצות-הברית.

 בית-המשפט של המחוז המזרחי בניו-יורק קבע כי אין צורך בחשד סביר כדי לערוך חיפוש במחשבים ניידים או בטלפונים סלולריים של הנכנסים בגבולות המדינה. לטענת ארגוני זכויות אדם, פולשנות זו לחפציו האישיים של הפרט ללא כל חשד בדבר מעשה אסור מצדו, מהווה הפרה של התיקון הרביעי לחוקת ארצות-הברית.

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים הוא כתב העת של בית ספר הארי רדזינר למשפטים, אוניברסיטת רייכמן
פוסט זה פורסם בקטגוריה ארכיון, מהדורה מקוונת, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s