סקירת חדשות מעולם המשפט | משפט וטכנולוגיה | 10.2.2014

 בית-המשפט העליון של מדינת אוהיו בארצות-הברית קבע כי לעורכי-דין מותר לפרסם את עצמם באמצעות משלוח הודעות טקסט (SMS). כללי ההתנהגות של לשכת עורכי-הדין במדינה אוסרים על פרסומת או קידום ישיר בין עורכי-דין ללקוחות פוטנציאליים, אך לפי ההחלטה האחרונה הודעות SMS אינן נחשבות לכאלו. השאלה התעוררה לאחר שכמה משרדי עורכי-דין המתמחים בנזיקין שלחו פרסומות לאנשים שהיו מעורבים בתאונות דרכים ושמספרי הטלפון שלהם הופיעו בדו"חות משטרה. מבקרי ההחלטה טוענים כי היא פותחת פתח לחדירה משמעותית לפרטיות, וכי הקביעה שהודעות טקסט אינה בגדר תקשורת "ישירה" בין עורך-דין ללקוח פוטנציאלי אינה נכונה עובדתית.

 נציבות המידע בבריטניה (Information Commissioner’s Office) פרסמה לאחרונה מדריך למפתחי אפליקציות, שמתאר את הדרך המומלצת להגנת פרטיות המשתמשים לאור דיני הגנת הפרטיות האנגלים. המדריך דוגל בעיקרון "עיצוב לפרטיות" (Privacy by Design) ושילוב שיקולים של הגנת פרטיות המשתמש כבר בשלבים המוקדמים של תכנון ועיצוב האפליקציות.

 בסדרה ארוכה של החלטות, קבעו בתי-משפט בארצות-הברית כי חברות בפייסבוק של בעל-דין עם שופט אינה פוסלת את השופט מלשבת במשפט. בעניין Chase v. Loisel, נבחנה שאלת משמעותו של פייסבוק מזווית חדשה. לאחר תחילת הליך בתיק משפחה, השופט הציע לאחת מבעלות-הדין חברות בפייסבוק; לאחר התייעצות עם עורך-דינה, בעלת-הדין דחתה את ההצעה. בסופו של ההליך השופט פסק נגדה, והיא טענה לפסילתו מהחשש שדחייתו בפייסבוק  גרם לו למשוא-פנים נגדה. בית-המשפט לערערים במדינת פלורידה קיבל את הטענה, וקבע כי בעוד שחברות מוקדמת בפייסבוק אינה בעייתית, הצעת חברות במהלך ניהול ההליך אינה מעשה ראוי לשופט, וכי הדבר אכן יוצר חשש לעיוות דין.

 חוק מניעת הפשע המקוון של מדינת הפיליפינים (Cybercrime Prevention Act) נחקק ב-2012 במטרה להילחם במגוון רחב של פשעים שמתבצעים באינטרנט. אולם, בית-משפט העליון של המדינה השהה את מועד כניסת החוק לתוקף לאחר שהועלו חששות כי תחולת החוק רחבה מדי, וכי הוא יגרום לצמצום מסוכן של זכויות הפרט במרחב המקוון. כעת חזר החוק למרכז השיח הציבורי במדינה לאור התגלותם של ארגונים המפיצים פורנוגרפיה של קטינים באינטרנט, ואף משדרים פורנוגרפיה כזאת בזמן-אמת. מספר חברי סנאט במדינה קוראים לבית-המחוקקים לצמצם את היקף החוק באופן משמעותי כדי שבית המשפט יאשר אותו, במטרה לאפשר לרשויות האכיפה להילחם בתופעה זו עם הכלים המתאימים.

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים הוא כתב העת של בית ספר הארי רדזינר למשפטים, אוניברסיטת רייכמן
פוסט זה פורסם בקטגוריה ארכיון, מהדורה מקוונת, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s