סקירת חדשות מעולם המשפט | קניין רוחני | 27.2.2014

 בחודש יולי 2013 התחיל משרד הפטנטים האמריקני לעצב מדיניות חדשה לגבי ההגנה על זכויות יוצרים באינטרנט. במסגרת המלצות המשרד, אמנים המעוניינים ליצור רימיקסים לשירים קיימים יידרשו לרכוש בתשלום רישיון שיתיר להם לעשות זאת, אף ללא אישורו של האמן יוצר השיר המקורי. מטרת ההצעה היא לעודד יצירה של אמנים מתחילים שנרתעים משימוש ביצירות קיימות מחשש לסיבוכיים משפטיים. לאחרונה, הוגשה התנגדות להצעה מטעם עורכת-דינו של סולן להקת אירוסמית', אשר זכתה לתמיכתם של אמנים ידועים נוספים. בהתנגדות נטען כי מהות האישור של האמן המקורי שיסכים לביצוע הרימיקס היא הפעולה החשובה ביותר מבחינתם של האמנים, בעלי זכויות היוצרים בשירים המקוריים, ולא התשלום על השימוש בו. בתהליך יצירתו של רימיקס נעשה שימוש רב בשיר המקורי, לרבות צירופו לשירים אחרים, ועל-כן אין לאפשר מתן רישיון לעשות כן מבלי לקבל מראש את אישורו של האמן לכך.

 בית-המשפט הפדרלי לערעורים בארצות-הברית (.9th Circ) פסק כי צורתו של מיכל המים הממוקם בבסיסה של כל נרגילה אינו חוסה תחת הגנת זכויות יוצרים. כך נפסק בעניין Inhale, Inc. v. Starbuzz Tobacco, Inc.. המדובר בתביעתה של חברת Inhale אשר טענה כי בשנת 2011 חברה אחרת, Starbuzz Tobacco, בחרה באופן זדוני לשכפל, לייבא, ולמכור את מיכל המים שזהה למיכלה של Inhale, מבלי לקבל את הסכמתה. בית-המשפט קבע כי מיכל המים הינו פריט שימושי ("Useful article") כפי שמוגדר בחוק זכויות היוצרים, דוגמת צלחת או חולצה, ולכן צורתו אינו חוסה תחת ההגנה של זכויות היוצרים.

 קבוצת הפוטבול האמריקנית "וושינגטון רדסקינס" עשויה להידרש לשנות את שמה בקרוב, אם ברצונה להמשיך וליהנות מרווחי המותגים הנושאים את שמה. משרד הפטנטים והמסחר של ארצות-הברית דחה לאחרונה בקשה לרישום סימן מסחר של חטיף בשם "רדסקינס הוג רינדס" (Redskins Hog Rinds), בטענה שהביטוי "Redskin" פוגעני כלפי אינדיאנים. להחלטה זו של משרד הפטנטים עשויות להיות השלכות לגבי סימן המסחר של קבוצת הפוטבול, משום שקיימת תביעה עומדת לשלילת ההגנה על סימן המסחר "וושינגטון רדסקינס". ייתכן כי הקבוצה לא תחויב לשנות את שמה אך היא עלולה להפסיד את ההגנה שמוקנית למותג מפני צדדים שלישיים אשר יוכלו למכור מוצרים בשם זהה.

 במטרה לנקוט עמדה מאוזנת בין הרצון להגן על האינטרסים של בעלי זכויות יוצרים, לבין הרצון להילחם ב-Copyright Trolls, הורה בית-המשפט הפדרלי בטורונטו, קנדה, בעניין Voltage Pictures LLC vs. John Doe לספקית האינטרנט הקנדית TekSavvy לחשוף כתובות IP של אלפי משתמשים, אשר חשודים בהורדות לא-חוקיות של סרטים. בית-המשפט קבע כי התהליך כולו שעשוי להוביל לתביעתם של משתמשים רבים, יפוקח באופן הדוק על-ידי בית המשפט. כך, החברות המחזיקות בזכויות היוצרים על הסרטים יוכלו לשלוח מכתבי אזהרה למשתמשים החשודים, אך זה יעשה לאחר שבית-המשפט יוודא כי לא יעשה שימוש אסור במידע האישי שיושג כדי לאיים בתביעה ובנקיטת הליכים משפטיים נגד משתמשים תמימים. הפיקוח ההדוק נועד בראש ובראשונה למנוע תביעות סרק של Copyright Trolls שעשויים, לכאורה, להוביל לפיצויים של עד 5,000 דולר בגין הפרות לא-מסחריות, כפי שקובע חוק הגנת זכויות היוצרים הקנדי.

 בית-המשפט הפדרלי של יוטה, ארצות-הברית, קבע בפסק-הדין בעניין Community Television of Utah LLC vs. Aereo, Inc., כי חברת Aereo, המספקת שירותי צפייה בטלוויזיה באמצעות האינטרנט, מפרה את חוק זכויות היוצרים האמריקני, בכך שבנסיבות מסוימות גם צפייה פרטית בתכני טלוויזיה המועברים דרך האינטרנט יכולה להיחשב ל"שימוש מסחרי". בית-המשפט הוציא צו מניעה נגד החברה עד אשר תסדיר רישיון מתאים שיאפשר לה להפיץ תכני טלוויזיה באינטרנט. צו זה מתווסף לצווי מניעה אחרים שהוצאו נגד חברת Aereo בארבע מדינות נוספות בארצות-הברית.

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים הוא כתב העת של בית ספר הארי רדזינר למשפטים, אוניברסיטת רייכמן
פוסט זה פורסם בקטגוריה ארכיון, מהדורה מקוונת, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s