סקירת חדשות מעולם המשפט | משפט בינלאומי | 22.5.2014

 לטענת גורמים בממשל האמריקני, השגריר החדש של איראן לאו"ם היה מעורב בהשתלטות האיראנית על השגרירות האמריקאית באיראן, שהתרחשה במהפכה בשנת 1979. ג'וליאן קו (Hofstra University) פרסם חוות-דעת הבוחנת האם ארצות-הברית רשאית, בהתאם לחוק הבינלאומי, לסרב להנפיק אשרת כניסה לשטחה לשגריר.  לפי הסכם שנחתם בין האו"ם לבין ארה"ב בשנת 1947, ארצות הברית לא תפגע בחופש התנועה של נציגה הרשמית של חברה באו"ם. קו טוען, כי ארצות-הברית צפויה לסרב לבקשה  בהסתמך על "חריג הביטחון" בהסכם שבין ארצות הברית לאו"ם, לפיו אין באמור בהסכם בכדי לחייב את ארצות-הברית לאשר כניסה לשטחה לאדם המהווה סכנה לביטחונה. ברם, קו טוען כי קשה להצביע על סכנה ביטחונית קונקרטית הנשקפת מנוכחות השגריר האיראני בארצות-הברית, ובשל זאת, לדידו, ידיה של ארצות-הברית כבולות מבחינת הדין הבינלאומי. עם זאת, קיימות אפשרויות למנוע כניסתו של השגריר בהתאם לדין האמריקאי המקומי. מהלך כזה צפוי לעורר התנגדות עזה מצד האו"ם, ובמקרה שאכן תבחר ארצות-הברית לנהוג כך, כי כפי נעשה בעבר (במקרה של אש"ף), צפוי האו"ם לפנות לבוררות, אשר קרוב לוודאי תקבל את עמדת האו"ם. לפיכך, סובר קו כי מוטב שארצות הברית תמנע מנקיטת צעד זה.

 בנובמבר 2006, לאחר עשור של מלחמת אזרחים שגבתה למעלה מ-16,000 קורבנות, נחתם הסכם השלום בין ממשלת נפאל למורדים. השנה, בכיר בפרלמנט הנפאלי הודיע כי לפי הצעת חוק חדשה, פושעים שהורשעו בעבירות במסגרת מלחמת האזרחים שהתרחשה במדינה, יוכלו בקרוב לבקש חנינה. לפי ההצעה, תוקמנה ועדות שתפקידן יהא לגבות עדויות שמיעה ולמשוך את פושעי המלחמה להתוודות על מעשיהם. מטרת החקיקה החדשה היא להתקדם צעד נוסף בפתרון הסכסוך בין הצדדים, השכנת שלום וקידום הליך הפיוס. כדי לקבל את החנינה, יידרשו פושעי המלחמה להסכמת הקורבנות עצמם. כפי שדווח כאן בעבר, הניסיון לחון פושעי מלחמה עוררה התנגדות מצד ארגוני זכויות אדם. בחודש מאי 2014 צפוי הפרלמנט לקיים דיון אודות הצעת החוק החדשה ולקבוע האם תאושר ותצא לפועל.

 ה-Periodic Review Secretariat, פאנל בטחוני בינלאומי תחת סמכותו של משרד ההגנה האמריקאי, ממליץ לשחרר אסיר תימני, עלי אחמד מוחמד על רזיעי, אשר נחשד שעבד כשומר ראשו של הטרוריסט אוסמה בן לאדן. האסיר מוחזק במחנה גואנטנמו מאז שנת 2002. המלצה זו הגיע לאחר שהפאנל קבע מספר קריטריונים לפיהם יוחלט האם אסיר בודד ייחשב כמהווה איום על ארצות הברית, כגון: תכניות האסיר לעתיד, רמת מעורבותו בארגוני הטרור והתנהגותו לאורך תקופת מעצרו. החלטה זו מגיעה לאחר ביקורות רבות על החלטתו של אובמה לסיים את המלחמה באפגניסטן בעוד שבבתי הכלא נמצאים עדיין עצורים רבים.

 בית-הדין הבינלאומי לצדק (ICJ) הכריע בעתירה שהגישה אוסטרליה נגד יפן על ציד לווייתנים ופסק כי הצייד שעורכת יפן בדרום האוקיינוס השקט אינו חוקי. לטענת אוסטרליה, יפן עורכת ציד בלתי חוקי החורג מהמכסות המותרות על פי אמונות שונות, במסווה של משלחות מחקר. מומחים סבורים כי לפסק-הדין תהיינה השלכות על התנהגותה של יפן בכל הקשור לדיג בלתי חוקי. זהו ציון דרך משמעותי במלחמת ההישרדות שמנהלים ארגונים סביבתיים כנגד ציד לווייתנים בלתי חוקי שמאיים על קיומו של מין זה.

 מרקו רוסיני (University of Westminster) חוקר במאמרו "Establishing State Responsibility for Historical Injustices: The Armenian Case" את הסוגיה המשפטית של אחריות מדינתית בעקבות אי-צדק היסטורי, באמצעות מקרה הבוחן של העם הארמני בתקופת האימפריה העות'מנית, בשנים 1915-1916. ראשית בוחן רוסיני האם פעולות העות'מנים היו לא חוקיות, וקובע  כי אמנת רצח העם מ-1948 לא חלה רטרואקטיבית, ולכן חל החוק הבינלאומי המקובל לפיו יחס מדינה לאלו השוהים בשטחה הינו חלק מסמכותה הריבונית. עם זאת, האימפריה העות'מנית הפרה שורה של הסכמים שהיו קיימים כבר בתקופה ההיא, וביניהם התחייבותם להגן על המיעוט הנוצרי החי בשטחי האימפריה. אך לא די בכך, רוסיני ממשיך לבחון האם פעולות נציגי האימפריה כנגד העם הארמני יכולים להיות מיוחסים לאימפריה העות'מנית עצמה, ומגיע למסקנה כי פעולות השרים העות'מנים, הרשויות המקומיות והצבא יכולים להיות מיוחסים לאימפריה, אך קשה לקשר אינדיבידואלים  לפעולות האימפריה.

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים הוא כתב העת של בית ספר הארי רדזינר למשפטים, אוניברסיטת רייכמן
פוסט זה פורסם בקטגוריה ארכיון, מהדורה מקוונת, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s