סקירת חדשות מעולם המשפט | משפחה ומגדר | 12.6.2014

 בית-המשפט העליון באוסטרליה קבע כי מינו הרשום של אדם יכול להיות "לא מוגדר". קביעה זו מגיעה בעקבות עתירה שהגיש אדם אשר נולד גבר, עבר טיפולים שלאחריהם הפך לאישה, וכעת, החליט שאינו מעוניין להמשיך ולקחת את ההורמונים הנשיים, ומגדיר עצמו לא כגבר ולא כאישה. בהחלטתו, נעזר בית-המשפט בחוק העוסק בלידה, מוות ונישואין אשר מכיר בכך שמינו של האדם אינו חייב להיות מוגדר.

 מעתה בבריטניה, הורים מתגרשים יאלצו להגיע להסכמה לגבי גובה המזונות. תחת השיטה הישנה, ההורה אשר מחזיק את הילד במשמורת היה נעזר בסוכנות ממשלתית מיוחדת (CSA), אשר קבעה גובה התשלומים. בעקבות ביקורת על העלויות הכרוכות בהפעלת הסוכנות, כמו גם העובדה שהיא מורידה אחריות מההורים, ומעודדת קונפליקטים ועוינות, הוחלט לבטלה, ולהקים גוף חדש במקומה שיטפל במקרים שבהם ההורים אינם מסוגלים בעצמם להגיע להסכמה. כדי לעודד הורים להגיע להסכמה, נקבע כי ההורה שעליו מוטלת חובת תשלום המזונות ישלם לגוף הממשלתי החדש סכום של 20% מגובה המזונות שנקבע כקנס על היעדר הגעה להסכמה, וההורה המטפל ישלם 4% על-מנת לקבל את הכסף.

 מאגר מידע חדש על משפט וזכויות להט"בים עלה לאינטרנט, ביוזמתם של פרופ' אייל גרוס וד"ר הדי ויטרבו (אוניברסיטת תל-אביב). מטרת המאגר היא לרכז בצורה זמינה ונגישה פסקי-דין, חוקים וספרות אקדמית הנוגעים לזכויות לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים בישראל, לרבות בנושאי אפליה על רקע נטייה מינית וזהות מגדרית.

 בניגוד למגמה להכיר בנישואים חד-מיניים, המאפיינת מדינות מערביות, תיקנה לאחרונה מדינת סלובקיה את חוקתה, באופן שמונע באופן מפורש מבני זוג מאותו מין להינשא האחד לשני. תיקון החוקה עבר כמעט ללא התנגדות בפרלמנט, כאשר נרשמו 18 התנגדויות מתוך 150 חברי פרלמנט. החוקה, לאחר תיקונה, קובעת במפורש כי נישואים יכול שהתקיימו רק בין איש אחד ואישה אחת. בכלל זה נקבע כי כל הזכויות והחובות אשר משתקפות ממוסד הנישואין יכולות להינתן ולהיות מוקנות אך ורק בהינתן איחוד בין איש ואישה. תיקון החוקה נעשה בחופזה, ומבלי לאפשר לציבור הזדמנות של ממש להשמיע את דברו בעניין, מה שליבה הן את החשש לחוקיות התיקון והן את הביקורות שהושמעו מצד אירגוני זכויות אדם.

 בית-המשפט הפדרלי לערעורים בארצות-הברית (9th Cir.) הפך את החלטת בית-משפט קמא, ואישר פה-אחד בהרכב של שלושה שופטים צו מניעה זמני הממשיך לחסום את חוק ההפלות החדש באריזונה מלהיכנס לתוקף, בטרם תוכרע העתירה שהוגשה בעניינו. החוק, שנחשב לאחד המחמירים ביותר בארצות-הברית, מטיל נטל לא מוצדק (undue burden) על נשים המעוניינות לערוך הפלה באמצעות שימוש בתרופות, כחלופה להפלה בדרך כירורגית, ובכך פוגע בזכותן החוקתית להפיל. החוק, קובע ששתי התרופות הנפוצות ביותר לביצוע הפלה יילקחו במרפאות, ואוסר על לקיחתן לאחר שעברו 7 שבועות מתחילת ההיריון. בית-המשפט קבע כי העותרים הציגו ראיות לכאורה לכך שהחוק מכביד על גישתן של נשים לשירותי הפלה, בעוד המדינה לא הביאה ראיות לכך שהוא מקדם באיזושהי דרך את האינטרס של בריאות הנשים.

 בית-המשפט לערעורים באוהיו אשרר את החלטת בית-משפט קמא, בה נקבע כי אב לא יוכל להביא ילדים נוספים לעולם, עד אשר ישלם את חוב המזונות כלפי ילדיו. הפרת תנאי ההסדר תוביל למאסרו של האב. לטענת סנגוריו של האב, משמעות ההחלטה, הלכה למעשה, היא שהאב ימנע כליל מקיום יחסי מין. החלטת בית-המשפט לערעורים אינה מספקת דעה לגבי האם ההסדר ראוי; לדברי השופטים, כיוון שאין בידיהם את המסמכים ואת תסקירי המבחן שהיו בידי הערכאה דלמטה על אודות האב, אין להם יכולת לבחון את ההסדר לגופו.

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים הוא כתב העת של בית ספר הארי רדזינר למשפטים, אוניברסיטת רייכמן
פוסט זה פורסם בקטגוריה ארכיון, מהדורה מקוונת, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s