סקירת חדשות מעולם המשפט | משפט חוקתי | 19.6.2014

 המועצה להשכלה גבוהה במדינת קנזס, ארצות-הברית, קבעה מדיניות חדשה בכל הקשור למעורבות הסגל האקדמי ברשתות חברתיות. על-פי המדיניות החדשה נאסר על הסגל האקדמי ועל עובדי המוסדות להשכלה גבוהה להתבטא ברשתות חברתיות באופן שמעודד אלימות, שחושף מידע חסוי על אודות סטודנטים או להתבטא באופן שלא משרת את טובת המוסד. המבקרים טוענים כי מדובר באחד מהאיסורים הקשים ביחס לרשתות חברתיות שנקבעו במערכת החינוך. המדיניות נוגדת את חופש הביטוי הנתון בידי כל אזרח ואת החופש האקדמי הנתון לסגל מוסדות ההשכלה הגבוהה. בישראל, לפי חוזר מנכ"ל 9.4-10, נאסר על מורים להיות חברים של תלמידים ברשתות חברתיות. עם זאת, בחוזר מנכ"ל 6.1-1 מומלץ למורים השתמש ברשתות החברתיות לצורכי למידה בהתאם להגבלות הקבועות בחוק.

 בית-המשפט הפלילי לערעורים של מדינת אלבמה קיבל את ערעורו של התובע דווין וויליאמס, אשר נעצר על ביצוע יחסי מין אנאליים בהסכמה עם גבר אחר, הואשם ונגזר עליו מאסר בפועל של 12 חודשים. וויליאמס ערער על החלטת בית-המשפט קמא בטענה כי חוק זה נועד לפגוע בקהילה הגאה וכי כל עוד המין היה בהסכמה מדובר בפגיעה חוקתית. בית-המשפט קבע כי החוק המדיני האוסר על מין אורלי ואנאלי (מעשה סדום) הנעשה בהסכמה, אינו חוקתי.

אריק פוזנר (Chicago University) פרסם תגובה לספרו של ג'ון פול סטיבנס, שופט בית-המשפט העליון האמריקאי בין השנים 1975–2010, Six Amendments: How and Why We Should Change the Constitution. ספרו של סטיבנס עוסק בשישה תיקונים עיקריים לחוקה האמריקאית, המפרטים שש דרכים לתיקון החוקה במטרה להגן על הדמוקרטיה. בתגובה לספר, מסביר פוזנר שלהבדיל מחוקות אחרות בעולם, החוקה האמריקאית יציבה וכמעט אינה ניתנת לשינוי. על-כן, וזו לדעתו הבעיה העיקרית בספר, יש לדון באיכותו של כל תיקון מוצע בטרם מועלה הרעיון לתיקון בפועל.

 בפרשת Wright v. Arkansas, הכריז בית-המשפט כי החוקים של מדינת ארקנסו, אשר לפיהם סטטוס של נישואים הוא מצב המתאפשר אך ורק עבור בני-זוג ממגדר שונה, אינם חוקתיים. בפרשה זו בית-המשפט פסק כי הוראות החוקים האלו מנוגדות לעקרון השוויון, אשר מעוגן הן בתיקון הארבעה-עשר לחוקת ארצות-הברית, והן בחוקת מדינת ארקנסו. השופט צ'ארלס פיאזה קבע כי "טעמים מסורתיים", לפיהם נישואים הם מצב אשר מתקיים בין בני זוג שאינם בני אותו המין, אינם בגדר אינטרס ציבורי אשר ראוי להגנה, ולפיכך אין הם מהווים צידוק לפגיעה בזכות לשוויון של בעלי הנטייה המינית השונה.

 Lese Majeste (מלטינית: מלוכה פגועה) הם פשעים נגד כבודו של ריבון. דוגמה לכך קיימת במדינת כווית, בה החוק אוסר על העברת ביקורת על הנסיך, והעונש לכך הוא עד חמש שנות מאסר. לאחרונה בית-המשפט העליון של מדינת כווית הרשיע אקטיביסט התומך באופוזיציה על כך שציוצו בטוויטר פגע בכבודו של נסיך כווית, וגזר עליו שנתיים מאסר בפועל. לפני כחצי שנה הרשיע בית-המשפט העליון בכווית אקטיביסט נוסף על כך שפגע בכבודו של מוחמד הנביא בהודעה שצייץ בטוויטר, וגזר עליו חמש שנות מאסר בפועל. כתגובה לאירועים אלו, ארגון אמניסטי העולמי וארגון משמר זכויות האדם קראו להפסיק את הרדיפה אחר אותם אקטיביסטים, ולשחרר את אלו שכבר עצורים, מתוך חשש שאיחוד האמירויות הערבי (UAE) יבטל את האזרחות של אותם אקטיביסטים במטרה להשתיקם.

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים הוא כתב העת של בית ספר הארי רדזינר למשפטים, אוניברסיטת רייכמן
פוסט זה פורסם בקטגוריה ארכיון, מהדורה מקוונת, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s