סקירת חדשות מעולם המשפט | משפט בינלאומי | 6.7.2014

 ג'ייסון טננבאום (Barton LLP) בוחן ברשימתו "Is There a Protected Right to Access the Internet?" את מעמדה של הזכות לגישה לאינטרנט. לדידו, בעבר, התומכים בזכות טענו שבמישור הבינלאומי האו"ם הכריז על זכות זו, אך לא נמצאו לכך כמעט עדויות. לעומת זאת, האו"ם תומך במדינות לחוקק חוקים פנימיים לביסוס הזכות. כך למשל ברמה המדינית, ביוון ובצרפת זכות הגישה לאינטרנט מעוגנת באופן חוקתי. המתנגדים למעמדה כזכות חוקתית, טוענים שטכנולוגיה היא כלי המאפשר קיום זכויות, אך אינה זכות בפני עצמה, וכי הגנה על זכות זו יחליש זכויות אדם אחרות באופן יחסי. לבסוף, טננבאום מסכם כי מעמדה של הזכות עדיין מעורפל ברמת זכויות האדם הבינלאומיות.

 בית-משפט לערעורים בארגנטינה פסק לאחרונה כי הסכם שנוי במחלוקת בין ארגנטינה לאיראן, המסדיר את החקירה בנוגע לפיגוע שהתרחש ב-1994 במרכז הקהילה היהודית בבואנוס איירס, הוא בלתי חוקתי. שתי המדינות חתמו על הסכם בינואר 2013 שהתיר לרשויות הארגנטינאיות לחקור חשודים איראניים תחת צווי מעצר של האינטרפול, כאשר החקירות יתקיימו בטהרן בלבד. להסכם זה התנגדו ארגוניים יהודיים, שלטענתם היווה "עלה תאנה" ולא יוביל להבאת חשודים לדין. שר החוץ הארגנטינאי, הקטור טימרמן, הודיע כי הוא מתכוון לערער על החלטת בית-המשפט, שכן לטענתו פסילת הסכם בינלאומי על-ידי בית-המשפט היא צעד חסר תקדים.

 ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, מתכנן לשנות את החוקה הפציפיסטית של יפן שחוקקה לאחר מלחמת העולם השנייה. אבה צפוי להכריז על תכנית לתיקון מספר חוקים שיאפשרו ליפן לפעול באמצעות הגנה עצמית קולקטיבית, קרי, הגנה צבאית של מדינות בעלות-ברית גם כאשר יפן אינה מאוימת באופן ישיר, ולהפך. מדובר בשינוי משמעותי עבור הצי הימי של יפן, הפרוש בכל העולם, וכיום מוגבל לתפקידי שמירת שלום. לתכנית מבקרים רבים, ביניהם הוגי דעות ואזרחים פרטיים.

 בחודש דצמבר 2013 עורכי-דין המייצגים את מפלגת החירות והצדק במצרים, הגישו בקשה לרשם בית-המשפט הבינלאומי הפלילי (ICC) לפיה תמומש סמכות השיפוט של בית הדין בהתאם לסעיף 12(3) לאמנת רומא על פשעים שבוצעו לכאורה בשטחה של מצרים מאז ה-1 ביוני 2013. הסעיף קובע כי מדינה שאינה צד לאמנת רומא תוכל לקבל את סמכות השיפוט של בית-הדין במידה ותצהיר על רצונה בכך. הבקשה נדחתה לאור העובדה שלא הוגשה מטעם מצרים עצמה, וכי בקשה שהוגשה על-ידי עורכי הדין, לא תוכל לכן להיחשב כהצהרה כאמור.

 בית-המשפט העליון של פקיסטן הוציא הוראה לעצור את ראש שלוחת ה-CIA בפקיסטן ג'ונתן בנקס לאור מעורבותו בתקיפה באמצעות מזל"ט שהובילה למותם של מבוגר וילד. ארגון  Foundation for Fundamental Rights סייע לקרוב משפחתם של השניים להאשים את בנקס ברצח. במרץ 2014 קראה האסיפה הכללית של האו"ם למדינות השונות לוודא שהשימוש במזל"טים לשם תקיפה מבוצע על-פי כללי המשפט הבינלאומי, באופן שקוף ומבוקר.

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים הוא כתב העת של בית ספר הארי רדזינר למשפטים, אוניברסיטת רייכמן
פוסט זה פורסם בקטגוריה ארכיון, מהדורה מקוונת, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s