סקירת חדשות מעולם המשפט | משפט ורפואה | 14.8.2014

 הצעת חוק המונחת בפני הקונגרס האמריקני מציעה לחייב בתי-חולים ומרפאות פרטיות בפיקוח של סוכנות המזון והתרופות הפדרלית ה-  U.S. Food and Drug Administration) FDA), כאשר עיקר הפיקוח יהיה על ביצוע בדיקות מעבדה הנערכות לחולים. ה-FDA טוען כי תוצאותיהן של בדיקות המבוצעות בשוק הרפואה הפרטית אינן מדויקות, ובכך מובילות לקבלת החלטות רפואיות שגויות המבוססות על טעות. טרם יאושר החוק, צפוי דיון נרחב, שכן שוק הרפואה הפרטית בארצות-הברית רחב מאוד, והפעלת פיקוח על תוצאות המעבדה תפגע במהירות וביעילות הבדיקות, עד כדי כך שניתן לראות בכך פגיעה בזכות החוקתית לבריאות. (אלעד ארדן) 

 בית-משפט בקליפורניה פסק כי מעביד רשאי לדרוש מעובד שיצא לחופשה מכוח חוק משפחה ובריאות, וקיבל חוות-דעת רפואית שהוא כשיר לחזור לעבודה, חוות-דעת רפואית נוספת בנוגע למצבו הבריאותי. בית-המשפט קבע כי לאחר שעובד חזר לעבודה, הוא כבר לא בחופשה מכוח החוק, והמעביד רשאי לבקש חוות-דעת רפואית נוספת לבחינת כשירותו במסגרת דיני העבודה הרגילים. (מור גנון)

 מדינת קליפורניה החליטה לחייב רופאים לעבור בדיקות לגילוי שימוש עצמי בסמים במטרה לצמצם את מספר התביעות הנזיקיות המוגשות נגדם ונגד בית-החולים על רקע של רשלנות רפואית. בעבר הוכיחו תובעים שאחד מחברי הצוות הרפואי השתמש בסמים וכך זכו בתביעותיהם. נכון להיום, במדינה כבר נהוג לבצע בדיקות לגילוי סמים לבעלי מקצוע המספקים שירות חיוני, דוגמת טייסים, כבאים ואנשי כוחות בטחון. בהקשר זה, יש לציין כי קליפורניה נחשבת לאחת המדינות בעלות אחוזי השימוש הגבוהים ביותר במריחואנה בתוך ארצות-הברית. (אלעד ארדן)

 בית-המשפט במחוז מריקופה באריזונה קבע כי ניתן להשתמש במריחואנה לצרכים רפואיים בכל צורות השימוש בה. בתביעה שהוגשה באוקטובר ביקשו התובעים הצהרה לפיה השימוש בתמצית המריחואנה –  שימוש שנועד להקל על תסמיני האפילפסיה – הוא חוקי תחת חוק המריחואנה הרפואית של אריזונה. בית-המשפט קבע כי החוק אכן מאפשר לחולים להשתמש בתמציות המריחואנה ללא חשש מהעמדתם לדין. אין חשיבות לאופן הצריכה ככל שנועדה להתמודד עם סימפטומים בריאותיים. (רינת כהן)

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים הוא כתב העת של בית ספר הארי רדזינר למשפטים, אוניברסיטת רייכמן
פוסט זה פורסם בקטגוריה ארכיון, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s