סקירת חדשות מעולם המשפט | משפט האינטרנט | 31.8.2014

 בית-המשפט האירופי לצדק (ECJ) קבע כי המשתמשים ברשת האינטרנט אינם נדרשים להרשאה מבעלי זכויות יוצרים כאשר הם גולשים, צופים או שומרים עותקים של אתרי אינטרנט המפורסמים ברשת. כך, לא ניתן לתבוע לדין גולשים על החזקת עותקים של חומרים המוגנים בזכויות יוצרים בכונן הקשיח (Hard Disk) במחשבם. קביעה זו של בית-המשפט האירופי הפכה את החלטת הערכאה הראשונה בבריטניה, לפיה משתמשי אינטרנט נדרשים לקבל הרשאה מבעל זכויות היוצרים כדי שיוכלו לשמור עותקים מאתרי האינטרנט במחשבם.

 בית-המשפט העליון בהולנד אסר את פעילותו של דף אינטרנט הפועל למען לגליזציה של פדופיליה בשם "Martijn". בית-המשפט ציין בהחלטתו כי ילדים נחשבים לקבוצה פגיעה במיוחד ולכן נדרשת הגנה יוצאת דופן על זכויותיהם. בנוסף, בית-המשפט הסכים עם טענת התביעה לפיה יש למגר חשיפה של קורבנות פדופיליה לתכנים המפורסמים בדף האינטרנט. במקביל, משרד התקשורת בישראל מקדם יוזמה לפיה ספקיות אינטרנט תחויבנה להציע ללקוחותיהן, ובפרט ללקוחות עסקיים, כלים שיאפשרו לבצע מעקב אחרי הרגלי הגלישה של עובדיהם. המצדדים ביוזמה זו, טוענים כי בכך שירותי סינון האתרים ישופרו, וכן תופחת החשיפה לתכנים שאינם ראויים לרבות תוכן פדופילי.

 בית-הדין הגבוה לצדק של האיחוד האירופי (The Court of Justice of the European Union) קבע כי אדם רשאי לדרוש ממנועי החיפוש (דוגמת גוגל) להסיר קישורים (Links) אל עמודי תוכן או עמודי חדשות המכילים מידע אישי הנוגע לאותו אדם. בית-הדין הדגיש כי הזכות "להישכח" אינה מוחלטת, ויש לאזן בין הזכות הלגיטימית של משתמשי אינטרנט להיחשף למידע על אודות אדם מסוים לבין הזכות לפרטיות של אותו אדם.

 מארק ג'יקוקס (Mark M. Jaycox) מבקר ברשימתו "Email Privacy Law Stuck in the 80s Must be Updated" את חוק פרטיות התקשורת הפדרלי בארצות-הברית (Electronic Communications Privacy Act). מטרתו של החוק היא להגן על הזכות לפרטיות של האזרחים בכך שהוא מונע מהממשלה לבצע מעקב והאזנה לאמצעי תקשורת פרטיים הנמצאים ברשות האזרחים. לטענת ג'יקוקס, החוק זקוק לעדכון כדי להתאימו למציאות האלקטרונית המודרנית. כך, למשל, החוק קובע כי לאחר 180 יום מקבלת הודעת הדואר האלקטרוני הוא ייחשב "נטוש", ועל-ידי הצהרה מצד הרשויות שהחומר נדרש לחקירה, ניתן לקבלו בהמצאת צו משטרתי שאינו שיפוטי. לדעת ג'יקוקס, עצם העובדה שהמידע מצוי במאגר ממוחשב של צד שלישי אינה מעידה כי למידע זה נדרשת הגנה פחותה ממידע מודפס וקשיח. כאמור, ג'יקוקס קורא לקונגרס לעדכן את החקיקה, ולהשוות את המעמד המשפטי של המידע המצוי במאגרי מידע ממוחשבים לזה של מידע קשיח בהתאם לתיקון הרביעי לחוקת ארצות-הברית, וזאת כדי להעניק הגנה רחבה יותר לזכות החוקתית לפרטיות.

השתתפו בהכנת הסקירה: אורן חייקין, אלכס פלדשר, אלון רווח וירדן שניאור. ערכה: רינת כהן.

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים כתב-העת של בית-הספר רדזינר למשפטים במרכז הבינתחומי הרצליה
פוסט זה פורסם בקטגוריה ארכיון, מהדורה מקוונת, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s