סקירת חדשות מעולם המשפט |27.10.2014

 מחקר חדש אשר נערך על-ידי ה-FBI מציג עלייה ניכרת במספר אירועי הטבח בארצות-הברית, בהם אדם חמוש פצע או הרג מספר רב של בני אדם. המחקר התמקד ב-160 מקרים שאירעו בין השנים 2000–2013. בעקבות מקרים אלו, מספר מדינות בארצות-הברית חוקקו חוקים חדשים להגברת הפיקוח על נשיאת נשק, חוקים העשויים להתפרש כפגיעה בתיקון השני לחוקה האמריקאית – הזכות לשאת נשק. במדינת קונטיקט נחקק חוק המוסיף 100 סוגי נשק חדשים לרשימת הנשקים האסורים, ובנוסף מורה ליצור מאגר נתונים לאומי ראשון מסוגו, המכיל רשימה של עברייני נשק מסוכנים. לאחרונה פסק בית-המשפט הפדרלי המחוזי בקונטיקט שהחוק החדש אינו פוגע בזכותם של האמריקאים לשאת נשק ועל כן הוא חוקתי.

 בית-המשפט המחוזי של המחוז המזרחי בניו-יורק מצא את הבנק הערבי (Arab Bank), שבסיסו בירדן, אחראי במתן תמיכה חומרית לחמאס. חמאס מוגדר בארצות הברית ארגון טרור והתובעים, כ-300 קורבנות אמריקאים שנפגעו מהתקפות חמאס נגד ישראל, התבססו על החוק האמריקאי נגד טרור. טענות התובעים היו כי הבנק תיחזק ביודעין חשבונות של פעילי חמאס, ומימן משפחות מחבלים מתאבדים, של אסירים ושל פלסטינים שנפצעו באינתיפאדה השנייה במיליוני דולרים. כמו כן מצא בית-המשפט כי הבנק ערך עסקים עם מנהיגים וחברים מטעם חמאס, אשר מימנו מספר פיגועים בתל-אביב ובירושלים בין השנים 2001–2004. מדובר בתביעה ראשונה נגד בנק שהתבססה על החוק האמריקאי נגד טרור. פסק-הדין התקדימי הזה יכול להיות בעל השפעה על העמדה לדין של מוסדות פיננסיים אחרים בגין מעשיהם הפליליים של לקוחותיהם, גם אם הם פעלו על-פי הקודים הבנקאיים המקובלים.

 ארצות-הברית מספקת צידוק משפטי באמצעות מכתב רשמי ביחס לתקיפותיה בשבועות האחרונים בשטחה הריבוני של סוריה, תקיפות שבוצעו ללא אישור מתאים ממועצת הביטחון של האו"ם. במכתב הסבירה שגרירת ארצות-הברית באו"ם כי לפי סעיף 51 למגילת האו"ם, לכל מדינה יש זכות להגן על עצמה. המשפט הבינלאומי מכתיב כי הפעלת כוח נגד או בשטחה של מדינה ריבונית יכולה להתקיים במקרה של הגנה עצמית. במקרה האמור, עיראק פנתה לארצות-הברית לעזרה מפני התקפות ארגון המדינה האסלאמית (דעא"ש) אשר מסכן אותה, ואשר את התקפותיו היא סובלת החל מיוני 2013. טיעון משני שהוזכר במכתב הוא הסכנה שמציב ארגון בשם Khorasan לארצות-הברית עצמה, ועל כך שהארגון הפועל מסוריה מצדיק את התקיפות בשטחה של המדינה.

 הרפורמה בעונשי המאסר בגין עבירות "לא אלימות ולא חמורות" במדינת קליפורניה יוצאת לדרך. בחודש נובמבר הקרוב אזרחי המדינה יצאו להצביע על הצעת הרפורמה. הרפורמה, שנולדה בעקבות חוסר היכולת של מערכת הכליאה במדינה להתמודד כראוי עם כמויות האסירים הנשלחים למאסר, מציעה לצמצם את העבירות בגינן ניתן יהיה לגזור עונש מאסר, וזאת באמצעות שינוי הגדרת העבירה מעבירות קשות (Felonies) לעבירות קלות (Misdemeanors) (להרחבה בנושא). עבירות "לא אלימות ולא חמורות" דוגמת זיוף צ'קים, עבירות מקרקעין קלות ועבירות סמים כבר לא יהיו עבירות הטומנות בחיקן עונש מאסר. אם המהלך ייצא לדרך צפויים עשרות אלפי אסירים המרצים את עונשם בגין ביצוע העבירות המדוברות להגיש בקשה לקיצור עונשם או אף לשחרורם. המתנגדים להצעה טוענים שקבלתה תגרור שחרור של אלפי אסירים מסוכנים שישתחררו בטרם ריצו את עונשם, ואשר עודם מהווים סיכון לחברה. כמו כן, צופים המתנגדים, אכיפתם של החוקים שלא ניתן לגזור בגינם עונש מאסר תהפוך לכמעט בלתי אפשרית.

השתתפו בהכנת הסקירה: ליאור גולדווסר, הילה מנור, אלה קינן ונועם רובינשטיין ערך: אורן חייקין.

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים הוא כתב העת של בית ספר הארי רדזינר למשפטים, אוניברסיטת רייכמן
פוסט זה פורסם בקטגוריה מהדורה מקוונת, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s