סקירת חדשות מעולם המשפט | 2.11.2014

 אלגוריתם שפיתחו שלושה חוקרים אמריקאיים הצליח לנבא את תוצאות פסיקותיו של בית-המשפט העליון האמריקאי בדיוק של כ-70%. האלגוריתם, שנבדק על 7,700 תיקים ו-68,000 הכרעות בין השנים 1953–2013, מתואר על-ידי דניאל כץ, מיכאל בומריטו וג'וש בלקמן במאמרם "Predicting the Behavior of the Supreme Court of the United States: A General Approach". האלגוריתם מבוסס על שקלול של כ-100 משתנים שונים שערכיהם היו ידועים בטרם המשפט, ביניהם משתנים מפתיעים כמו זהות הצדדים לדיון, גיל השופטים בהרכב והחודש בו נשמעו טענות הצדדים. שיפור יכולת הניבוי באמצעות האלגוריתם מהווה חיזוק לתחום הניבוי המשפטי-כמותי (QLP – Quantitative Legal Prediction) המהווה חלק ממהפכת המידע של המשפט – מהפכה העשויה להשפיע באופן נרחב על עולם המשפט כולו ועל ומקצוע עריכת-הדין.

 אזרח אמריקאי תבע את חברת Cartoon Network בגין שיתוף היסטוריית הצפייה שלו באפליקציה השייכת לחברה עם חברת ניתוח נתונים אנגלית. האזרח טען שהעברת המידע עומדת בניגוד ל-Video Privacy Protection Act. בית-המשפט המחוזי בג'ורג'יה, ארצות-הברית, דחה את התביעה בנימוקיו התמקד בית-המשפט בעיקר בקביעה כי ה-ID של מכשיר האנדרואיד של הלקוח, עליו הייתה מותקנת האפליקציה אינו מהווה מידע אישי הניתן לזיהוי על-פי דרישת החוק, שכן נדרש מאמץ נוסף על-מנת להסיק את זהות המשתמש. בית-המשפט הסתמך על תקדימים כדוגמת Hulu, שם דחה בית-המשפט את התביעה אך רמז כי חשיפת ID של חשבון פייסבוק למשל, עשויה להוות הפרה של החוק.

 המפלגה הקומוניסטית של סין (CPC) הכריזה על כוונתה להחיל רפורמה משפטית המעניקה לשופטים במדינה עצמאות רבה יותר, ומנגד מגבילה את השפעתם של פקידים מקומיים על בתי-המשפט. כחלק מהרפורמה, בית-המשפט העליון של סין יידרש ליצור מערכת של בתי-משפט מחוזיים במטרה לייעל את הטיפול בתיקים שיוגשו על-ידי אזרחים מקהילות מקומיות. בנוסף לרפורמה שהוכרזה, קראה המפלגה גם לייעול הפיקוח של הפרלמנט הסיני על החוקה הסינית. ההכרזה נעשתה ללא כל התייחסות מצד המפלגה לחקירה המתנהלת נגד מזכיר הבטחון הקודם שלה בחשד למקרי שחיתות.

 מועצת הצרכנות והמסחר האמריקאית (FTC) הגישה תביעה נגד חברת התקשורת AT&T בגין הטעיית צרכנים אשר צרכו חבילות גלישה ללא הגבלה. בתביעה טוענת המועצה כי החברה לא חשפה בפני הצרכנים את העובדה כי ברגע שצרכן מגיע לכמות מסויימת של העברת מידע בתקופת החשבון החודשי, היא מורידה את מהירות ההעברה, לעיתים בכ-90%, דבר העשוי לגרום לבעיות בפתיחת דפדפני אינטרנט, בהפעלת אפליקציות GPS ובשימוש בדואר אלקטרוני. המועצה דורשת צו מניעה ופיצויים ללקוחות, לא בשל עצם ההאטה, אלא בגין אי-עמידתה של החברה בהבטחות הצרכניות שהיא מפרסמת ללקוחותיה.

השתתפו בהכנת הסקירה: יהונתן רובנס, אבישג סלומון, בני בורשטיין ושלי לנדסמן. ערכה: שלי לנדסמן.

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים כתב-העת של בית-הספר רדזינר למשפטים במרכז הבינתחומי הרצליה
פוסט זה פורסם בקטגוריה ארכיון, מהדורה מקוונת, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s