בג"ץ בשידור חי – רקע והיסטוריה | מערכת כתב-העת

בפעם הראשונה צפוי להתקיים היום (18.11.2014) דיון בבית-המשפט העליון בשבתו כבית-דין גבוה לצדק אשר ישודר בשידור חי (תמונה וסאונד) אל הציבור הרחב.

סעיף 70(ב) לחוק בתי המשפט (נוסח משולב), התשמ"ד-1984 (להלן: חוק בתי-המשפט), קובע כי "לא יצלם אדם באולם בית משפט ולא יפרסם תצלום כזה אלא ברשות בית המשפט". עד עתה בתי-המשפט השונים ראו בסעיף כלל שממנו כמעט ואין לאפשר חריגים. בהתאם לכך, בפועל, עד היום בתי-המשפט אפשרו רק בשני מקרים גישה למצלמות התקשורת אל בין כותלי בית-המשפט: בשנת 1961 קיבל ההרכב שדן בעניינו של אדולף אייכמן (השופטים משה לנדוי, ד"ר בנימין הלוי ויצחק רווה) את בקשתה של חברת הסרטה זרה לצלם את המשפט לאור חשיבותו הציבורית; בשנת 1987 אושר שידור ישיר של משפטו של ג'ון דמינאיוק.

בעבר דנה ועדה בראשות השופטת ביניש בנושא הפתיחה של בתי-המשפט בישראל לתקשורת אלקטרונית וקבעה כי: "פומביות הדיון מהווה עקרון יסוד מרכזי בשיטתנו המשפטית, כבכל שיטות המשפט הדמוקרטיות. עקרון זה, שהוא בעל מעמד חוקתי… עקרון פומביות הדיון אינו מתבטא רק בגישה פיזית של הציבור לאולמות הדיונים… ביסוד פומביות הדיון מונחת זכותו של הציבור לקבל מידע על דרך פעולתה של הרשות השופטת כרשות ציבורית. זכות זו נובעת מחובת הנאמנות שכל רשות ציבורית חבה לציבור. כן נובעת היא מהגשמתו של חופש הביטוי והעיתונות, שהרי בלא יכולת להפיץ ולקבל מידע, לא יתנהל שיח ציבורי אמיתי וליבון גלוי של דעות והשקפות".

ועדת ביניש, כחלק ממהלך עבודתה, בחנה את הסוגיה במדינות שונות, ובסוף דבריה המליצה לאפשר סיקור תקשורתי במסגרת ניסיונית בבית-המשפט העליון בשבתו כבג"ץ אך בסופו של דבר הדבר לא בוצע בפועל.

לאור חוסר התקדמות הנושא ברשות השופטת לעומת ההתקדמות ברשות המחוקקת (אשר מזה מספר רב של שנים שידוריה מועברים בשידור ישיר ומלא בערוץ מיוחד שהוקם לצורך כך), הוגשה בתחילת שנת 2013 הצעת חוק אשר ביקשה לתקן בהוראת שעה את סעיף 70(ב) לחוק בתי-המשפט כך שדיונים המתקיימים בדלתיים פתוחות בבג"ץ ובבית-המשפט המחוזי בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים ישודרו ללא כל מגבלה. לאחר מהלך זה סיכמו שרת המשפטים, ציפי לבני, ונשיא בית-המשפט העליון, אשר גרוניס, על פיילוט אשר יאפשר, בצורה הדרגתית, העברה של דיונים אל הציבור. במקביל הקפיאה שרת המשפטים לבני את הדיונים על הצעת החוק בוועדת השרים לענייני חקיקה.

הדיון (בג"ץ 9134/12) שיתקיים היום ויועבר, כאמור, בשידור ישיר, יעסוק בעתירה שהגישו לבג"ץ פרופ' משה גביש, פרופ' מרדכי שגב, פרופ' רות בן-ישראל ופרופ' אסא כשר נגד הטכניון והכנסת, במסגרתה מבקשים העותרים להורות על ביטול סעיף 4 לחוק גיל הפרישה שקובע כי "הגיל שבהגיעו אליו ניתן לחייב עובד לפרוש מעבודתו בשל גילו, הוא גיל 67 לגבר ולאישה". העותרים טוענים כי האפשרות לחייב עובד לפרוש ממקום עבודתו בשל הגיעו לגיל מסויים מהווה אפליה אסורה הפוגעת בציבור המבוגרים במדינת ישראל.

לצפייה בדיון לחץ כאן – לינק.

הסקירה נכתבה על-ידי אורן חייקין, עורך בכתב-העת משפט ועסקים.

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים הוא כתב העת של בית ספר הארי רדזינר למשפטים, אוניברסיטת רייכמן
פוסט זה פורסם בקטגוריה חייקין אורן, מהדורה מקוונת, רשימות, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s