סקירת חדשות מעולם המשפט | 14.12.2014

 האם שיר ראפ שפורסם בפייסבוק יכול להיחשב איום? שופטי בית-המשפט העליון של ארצות-הברית העניקו זכות ערעור לגבר שהורשע בשנת 2010 בעבירה של איומים באמצעות כתיבת שירי ראפ בפייסבוק על גרושתו, על הגן של ילדיו ואף על סוכני FBI. בית-המשפט הפדרלי קבע כי שיריו נתפסים במישור האובייקטיבי כמאיימים כלפי האדם הסביר, והוא הורשע ונידון למאסר של שלוש שנים וחצי. רשות הערעור התקבלה לאחר שהגבר טען כי אלמלא קיימת הוכחה סובייקטיבית לכך שהתכוון לאיים, עומדת לזכותו הגנה מכוח התיקון הראשון לחוקת ארצות-הברית. החלטת בית-המשפט העליון עשויה לגדר את הבעיה הרחבה של תחולת חופש הביטוי ברשתות חברתיות.

 בארצות-הברית הונפקו השבוע הנחיות פדרליות בדבר אכיפת החוק העוסקות בפרופיילינג (profiling). ההנחיות החדשות נועדו להגן על אזרחים מפני קטלוג על בסיס דת; מדינת מוצא; מין; העדפה מינית; או זהות מינית, וזאת בנוסף לאיסור הקודם האוסר על פרופיילינג על בסיס גזע ואתניות. למרות העובדה שההנחיות החדשות הולכות כברת-דרך משמעותית נגד הסקה מפרטים דמוגרפים על מידת הסיכון שמהווה אדם, הרי שההנחיות האלה לא תקפות בשדות-תעופה ובמעברי-גבול יבשתיים, שם שיטת הפרופיילנג מותרת בשימוש.

  הצעת חוק חדשה קוראת להגברת השקיפות במשטרת ניו-יורק (NYPD), ולחשיפת מידע בדבר התקשרויות שהמשטרה עורכת עם חברות פרטיות. הצעת החוק הוצעה על רקע הפרקטיקה הרווחת בארצות-הברית בה שוטרים, אשר להם סמכות לשאת מדים, תג ונשק, מועסקים כמאבטחים בחברות פרטיות. הנושא עלה לכותרות באוקטובר 2014, כאשר שוטר ממשטרת סיינט לואיס, שעבד בחברת אבטחה פרטית, ירה למוות בצעיר ממוצא אפרו-אמריקני, והוחלט שלא להגיש נגדו כתב אישום. לאחרונה, לאור הדי הביקורת הרבים הנשמעים על המשטרה ועל התנהלותה, בעיקר ביחס לאזרחים האפרו-אמריקנים, עולות שאלות רבות בדבר הפיקוח על השוטרים בעודם עובדים ב"משמרת שנייה" בחברות פרטיות.

 בית-המשפט העליון העניק רשות ערעור על פסק-הדין בענייו Walker v. Texas Sons of Confederate Veterans, הדן בשאלה האם שלילת לוחיות רישוי מיוחדות לבניהם של יוצאי הקונפדרציה הצבאית, אשר נושאות עליהן את דגל הקונפדרציה, מהווה אפליה אסורה תחת התיקון הראשון לחוקה. בית-המשפט של המחוז החמישי הפך את החלטתו של בית-המשפט המחוזי וקבע כי שלילת הלוחיות המיוחדות מהווה אפליה אסורה. דעת הרוב סברה כי "משקיף סביר" יחשוב על הלוחית כביטוי של בעל הרכב, המוגן תחת חופש הביטוי ולא כביטוי של הממשלה, ולכן איסור של ביטוי זה אל מול התרת ביטויים אחרים מהווה אפליה אסורה.

 בית-המשפט האירופי לזכויות אדם (ECHR) הורה לצרפת לפצות תשעה אזרחים סומלים שהורשעו במעשי פירטיות, בגין החזקתם במעצר שלא לצורך במהלך שנת 2008. הסומלים שנעצרו בחשד למעשי פירטיות הושמו במעצר לתקופה שבין שלושה לחמישה ימים. בית-המשפט קבע שלא היה צורך במעצר כה ארוך, ועל כן פסק כי על צרפת לשלם פיצוי בסכום של אלפי יורו על הנזק שנגרם להם.

 

השתתפו בהכנת הסקירה: אורן חייקין, תומר ניב, אלה קינן וקורל קרטנשטיין ערכה: שלי לנדסמן.

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים הוא כתב העת של בית ספר הארי רדזינר למשפטים, אוניברסיטת רייכמן
פוסט זה פורסם בקטגוריה ארכיון, מהדורה מקוונת, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s