סקירת חדשות מעולם המשפט | 8.2.2015

 בקנדה הוכרה זכות השביתה כזכות חוקתית. התהליך המשפטי בסופו הוכרה הזכות החל בשנת 2007, אז נחקקו בפרובינציית ססקצ'ואן שבקנדה שני חוקים המגבילים את זכויות העובדים. האחד קבע כי במפעלים חיוניים אסור לעובדים לשבות באופן חד-צדדי; והאחר הגביל את חופש ההתאגדות של עובדים. ארגון העובדים של ססקצ'ואן עתר נגד חוקתיות החוקים, ולאחרונה בית-המשפט העליון של קנדה קבע בפסק-דין תקדימי כי זכות השביתה היא זכות חוקתית, ובכך הפך החלטות קודמות שלא כללו את זכות השביתה תחת חופש הביטוי שנכלל במפורש בחוקה הקנדית. בתוך כך, הדגיש בית-המשפט את החשיבות של פעולה מאוגדת והיכולת לאיים בשביתה במסגרת משא ומתן.

 הפרלמנט הבריטי אישר שיטת הפריה חוץ-גופנית ייחודית, בה נעשה שימוש בתרומת DNA משלושה בני-אדם – זוג הורים ואישה נוספת. בריטניה היא המדינה הראשונה בעולם המתירה בחוק הפריה בשיטה זו, וזאת במטרה להפחית את הסיכוי בהעברה של מחלות גנטיות. המבקרים טוענים כי מדובר בהתערבות גנטית שמעלה סוגיות אתיות–משפטיות ועלולה להוביל למדרון חלקלק של דילמות מוסריות העוסקות בהנדסה גנטית.

 בית-משפט בגרמניה אישר את העמדתו לדין של אוסקר גרונינג המכונה "רואה-החשבון מאושוויץ". גרונינג בן ה-93 יועמד לדין בגין סיוע לרצח של 300,000 בני-אדם. ההאשמה המרכזית נגד גרונינג היא סיוע כלכלי לנאצים במאמציהם להשמדה המונית של יהודים ואסירים נוספים. בעבר הודה גרונינג כי היה עד לזוועות רבות כאשר היה שומר אס.אס. במחנה, אך טען כי מעולם לא השתתף במעשים.

 בית-הדין הבינלאומי לצדק (ICJ) פסק כי סרביה וקרואטיה, שהגישו תביעות הדדיות אחת נגד השנייה, לא ביצעו רצח עם במלחמה בבלקן בשנות ה-90. בפסיקתו הכיר בית-המשפט בעובדה שכנראה שתי המדינות ביצעו רצח עם, אך בשני המקרים לא הצליחו הצדדים להוכיח יסוד נפשי של כוונה ועל כן לא התאפשר לבית-המשפט להרשיעם.

 הנציבות האירופית תבחן חשש לפגיעה בתחרות אשר תיווצר מאיחוד שלוש חברות ביבשת העוסקות במתן רישיון להשמעת מוסיקה באינטרנט. חקירה ראשונית של הנציבות העלתה חשש כי שיתוף הפעולה בין שלוש החברות (Prsfm הבריטית,  Stimהשוודית וGema- הגרמנית) יוביל למצב בהם ספקי מוסיקה באינטרנט יאלצו לשלם מחירים גבוהים מדי על הזכות לשדר שירים, מחיר שכמובן יגולגל אל הצרכן. החברות מנגד טוענות ששיתוף הפעולה ביניהן ייצור תנאי רישיון נוחים יותר ויתגבר על כשלים ביורוקרטים שונים מולם ניצבים שירותי המוסיקה באינטרנט.

 באוקטובר 2014 נערך כנס לרגל הקמת ארגון ערבי למשפט חוקתי, אשר נערך באוניברסיטה הלבנונית בביירות, ונכחו בו אנשי אקדמיה מובילים, עורכי-דין, שופטים ומשפטנים מכל רחבי העולם הערבי. בעקבות ההתקוממויות שהחלו בתוניסיה בשנת 2010, עשר מדינות באיזור שינו, החליפו או בחנו מחדש את החוקה שלהן. הארגון הוקם במטרה לסייע למדינות להתמודד עם התאמת החוקה לאתגרים הנובעים מתהליך הדמוקרטיזציה. הארגון הוקם כארגון לא-ממשלתי, ויישאר עצמאי הן מבחינה פוליטית והן מבחינה מהותית. הכנס הבא של האיגוד שיעסוק בנושא "עיצוב כללים חוקתיים לצמצום פערים כלכליים באזור הערבי", יתקיים בקהיר בחודש מאי 2015 ויערך באוניברסיטה האמריקאית בקהיר.

 הממונה על חופש המידע וההגנה על הפרטיות בבריטניה (ICO) דרש מחברת גוגל לעדכן את מדיניות האבטחה שלה לאור תלונות של למעלה ממאה אזרחים. תלונות האזרחים התייחסו לשימוש בלתי הולם המפר את חוק הגנת הפרטיות בהיסטוריית הגלישה של המשתמשים. לאור התערבות הממונה נחתם הסכם הקובע תוכנית פעולה לשנתיים, במהלכן תעדכן גוגל את מדיניות האבטחה שלה. ראוי לציין שבעבר גוגל כבר נקנסה בגלל פגיעה בפרטיות של משתמשיה.

השתתפו בהכנת הסקירה: בן בהרב, מור גנון, תומר ניב, מיכל פינוס ואלה קינן. ערך: אורן חייקין.

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים הוא כתב העת של בית ספר הארי רדזינר למשפטים, אוניברסיטת רייכמן
פוסט זה פורסם בקטגוריה ארכיון, מהדורה מקוונת, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

2 תגובות על סקירת חדשות מעולם המשפט | 8.2.2015

  1. פינגבאק: קול קורא – הגשת מועמדות – חברי מערכת | אתר משפט ועסקים

  2. פינגבאק: סקירת חדשות מעולם המשפט | 26.4.2015 | אתר משפט ועסקים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s