סקירת חדשות מעולם המשפט | 15.2.2015

 בית-המשפט לענייני משפחה בבריטניה (EWHC – Family Division) קבע באופן תקדימי כי בשל התמשכות ההליכים הרשויות במחוז נורת'המפטונשייר תשלמנה פיצויים בגובה 12,000 ליש"ט לילד שנמסר לאימוץ על-ידי אימו. תחילתו של המקרה באם שמסרה את בנה לאימוץ כבר בהיותו בן 15 ימים בשל אי-מסוגלות אישית לטפל בו, אך רק לאחר 6 חודשים הסתיימו הליכי הטיפול בבקשה והילד הועבר לחזקת סבו וסבתו בלטביה. בית-המשפט ציין כי הרשויות לא נהגו בילד ברגישות המתאימה, החליפו את העובדים-הסוציאליים האחראים עליו מספר רב של פעמים, והכשילו בפועל את הטיפול בו באופן שסיכן את התפתחותו של הילד.

 בית-המשפט לערעורים במדינת פלורידה קבע כי אדם המעלה את תמונותיו לפייסבוק, מוותר על זכותו לפרטיות במסגרת הליך גילוי מסמכים בתביעה נזיקית שהגישה אישה נגד טרגט, חברה קמעונאית גדולה בארצות-הברית. זאת, אף אם בהגדרות השיתוף בפרופיל בפייסבוק, מגדיר האדם את התמונות כניתנות לצפייה על-ידי חבריו בלבד. האישה, שנחבלה באחת מחנויות הרשת, הסירה מחשבונה תמונות המציגות את מצבה בטרם החבלה, בעוד שטרגט ביקשה לקבלן. טענתה של האישה כי מסירת תמונות אלו תפגע בפרטיותה, נדחתה על-ידי בית-המשפט כאמור, וזאת על אף הגדרות הפרטיות של התמונות בהן בחרה האישה – אשר אינן מאפשרות צפייה בתמונות לציבור. בית-המשפט קבע כי בעת פרסום כלשהו בפייסבוק, אין למפרסם ציפייה סבירה לפרטיות.

 בית-המשפט העליון בקנדה פסל לאחרונה את האיסור המדינתי על התאבדות בסיוע רפואי. עד כה קבע החוק הפלילי בקנדה כי סיוע להתאבדות מהווה עבירה פלילית בהתאם לאמנת הזכויות והחירויות הקנדית. בית-המשפט נימק את החלטתו בכך שהאיסור פוגע בזכות לחיים ונוגד את עקרונות הצדק הבסיסי מאחר שפירושו נעשה בצורה רחבה מידי. בית המשפט הנחה כי במקרה של התאבדות בסיוע רפואי יש לקבל הסכמה לכך מאדם המוסמך לכך וכי האדם המבקש סיוע להתאבדות יסבול מבעיה רפואית חשוכת מרפא עם סבל מתמשך ובלתי אפשרי.

 בית-הדין האירופי לזכויות אדם (ECHR) פסק בעתירה לפיצויים של אסירים בריטיים על כך שנשללה מהם זכות הבחירה. עד לאחרונה, בבריטניה אסירים לא היו זכאים להצביע וזאת בהתאם לחוק בריטי שנוי במחלוקת, השולל את זכות ההצבעה של אסירים בזמן תקופת מאסרם. בעבר בית-הדין האירופי קבע כי חוק זה פוגע בזכויות האדם של האסירים באופן שאינו מידתי, במיוחד מפני שהוא אינו מבחין בין חומרת העבירות שביצעו האסירים. השבוע קבע בית-הדין כי העותרים לא זכאים לקבל פיצויים עבור פגיעה זו ואף לא על הוצאותיהם הכספיות בהליך המשפטי, בטענה כי הסעד ההצהרתי של בית-המשפט מספיק במקרה זה וכן מפני שמעולם לא זכו אסירים לפיצוי בגין הוצאות משפטיות בתביעות דומות.

השתתפו בהכנת הסקירה: בן ברהב, תומר קנת וקורל קריטנשטיין. ערכה: רינת כהן.

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים הוא כתב העת של בית ספר הארי רדזינר למשפטים, אוניברסיטת רייכמן
פוסט זה פורסם בקטגוריה ארכיון, מהדורה מקוונת, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s