סקירת חדשות מעולם המשפט | 25.5.2015

 בית-המשפט העליון של ארצות-הברית פסק פה אחד בעניין Henderson v. United States כי החוק הפדרלי האוסר על עבריינים להחזיק בנשק אינו מונע מבית-המשפט לאשר מכירה או העברה של נשק שבבעלות עבריין לצד שלישי. העותר, סוכן משמר גבול אמריקאי לשעבר בשם טוני הנדרסון, שסיים לרצות שישה חודשי מאסר בגין הפצת מריחואנה, רצה למכור כלי-נשק שבבעלותו לחברו. המדינה טענה שהחוק מתיר העברה של נשק לסוחר נשק עצמאי שימכור אותו בשוק הפתוח, אך אינו מאפשר העברתו לצדדים שלישיים. בית-המשפט פסק כי הפרשנות הזו לחוק מרחיבה את תחולת החוק הפדרלי יתר על המידה, ושכאשר שוכנע בית-המשפט כי הנשק לא יוותר בשליטתו של העבריין, בסמכותו לאשר את העברתו או מכירתו לצד שלישי.

 בית הנבחרים של ארצות-הברית אישר הצעת חוק האוסרת לבצע הפלה בהיריון שנמשך למעלה מ-20 שבועות, זאת למרות התנגדות עזה מצד הבית הלבן, מה שגורם לאי-בהירות באשר לעתידה של ההצעה בדיון בסנאט. המרכז לזכויות פוריות קרא להצעת החוק "אכזרית ובלתי חוקתית" והוסיף כי החריגו מהחוק רק נשים שניצלו מאונס וקיבלו טיפול רפואי או ייעוץ לפחות 48 שעות טרם ביקשו הפלה; קטינים שדיווחו על אונס או גילוי עריות לרשויות אכיפת החוק או סוכנויות להגנת הילד; ונשים בסכנת חיים. נושא ההפלה הוא נושא חם בשנים האחרונות. לפני מספר שבועות חתמה מושלת אוקלהומה, מארי פאלין, על הצעת חוק המאריכה את חובת ההמתנה לנשים המבקשות לבצע הפלה מ-24 ל-72 שעות. באפריל, המחוקקים בטנסי אישרו שני צעדים, שאם יאושרו בחוק, ידרשו ממרפאות ציבוריות המבצעות הפלה להיות מרכזים כירורגיים מורשים וידרשו מנשים לחכות 48 שעות לאחר קבלת ייעוץ, לפני שיוכלו לבצע הפלה. בנוסף, בקנזס, המושל סאם בראונבק חתם על הצעת חוק האוסרת כל צורה של הפלה אלא אם כן יש צורך להגן על חייה או בריאותה של האם.

 ה-FDA, ארגון הבריאות הפדרלי בארצות-הברית, פרסם קווים מנחים לפיהם יבוטלו חלק מן המגבלות על תרומות דם מהומוסקסואלים ויוקלו הדרישות במגבלות אחרות. קווים מנחים אלו מתווים תוכנית הדרגתית לפיה יבוטלו אט-אט מגבלות שונות. קולות שונים בעולם הרפואה ובקרב פעילים חברתיים המזוהים עם הקהילה הלהט"בית טוענים כי שלושים ושתיים שנים לאחר הטלת המגבלות, הן אינן רלוונטיות יותר ויש להסירן. מגבלות על תרומות דם מהומוסקסואלים עקב חשש גבוה להידבקות במחלת ה-HIV מעוררות דיונים משפטיים רבים במדינות שונות בעולם כולל במדינות מפותחות כגון יפן, אוסטרליה ואנגליה.

 במאמרו "Between Universal Aspiration and Local Application: Concluding Observations" בוחן Helmut Aust (אוניברסיטת המבולדט, ברלין) את הצורך בקביעת כללי פרשנות אחידים לחוק הבינלאומי. המחבר טוען כי פרשנות החוק הבינלאומי, כפי שניתנת על-ידי בתי-משפט מקומיים, ממוקמת בין השאיפה האוניברסלית לחוק בינלאומי אחיד, אשר מתחברת לטענה שיש צורך בפרשנות אחידה, לבין הדרישה שהחוק הבינלאומי ייושם על-פי מציאות מקומית בידי שופטים מקומיים. מה שתורם לטענה זו היא העובדה שמבחינה טכנית בתי-משפט מקומיים אינם כפופים או מחויבים להשתמש בכללים הבינלאומיים לפרשנות, אך מבחינה נורמטיבית עדיף היה כי בתי-המשפט המקומיים יהיו מחויבים לפרשנות זו, אשר תתרום ליצירת גישה אחידה ומשותפת למשפט הבינלאומי.

השתתפו בהכנת הסקירה: יהונתן סמט, מיכל פינוס, אלה קינן ואלון רווח. ערך: ניב אמיתי.

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים הוא כתב העת של בית ספר הארי רדזינר למשפטים, אוניברסיטת רייכמן
פוסט זה פורסם בקטגוריה ארכיון, מהדורה מקוונת, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s