סקירת חדשות מעולם המשפט | 31.5.2015

 הפרלמנט הצרפתי העביר פה-אחד חוק שאוסר על רשתות מזון לזרוק מזון שאסור למכירה אך עדין ראוי לאכילה. החוק מחייב לתרום את המזון לצדקה או להעבירו לשימוש כמזון לבעלי-חיים. החוק החדש מטיל סנקציה בדמות קנס מקסימלי של עד 75 אלף אירו. החוק הוא חלק ממגמה רחבה בצרפת להקטין במחצית את כמות המזון שנזרק מדי שנה, וחלק מניסיון עולמי שצובר תאוצה להילחם בתופעה של זריקת מזון רב לאשפה בעוד אנשים רבים רעבים לפת לחם. המחקרים מראים שהצרפתי הממוצע זורק מדי שנה כ-20–30 קילוגרמים של מזון.

 בית-המשפט הפדרלי לערעורים בשיקגו דחה את בקשתה של אוניברסיטת נוטרדאם למתן פטור זמני מהחוק להגנת החולה וטיפול בר-השגה – Affordable Care Act) ACA), הידוע בכינויו Obamacare. במסגרת החוק, אשר נועד להסדיר מתן שירותי בריאות  לתושבי ארצות-הברית, ניתן כיסוי לעלותם של אמצעי מניעה. נוטרדאם, אוניברסיטה קתולית, טענה שהחוק פוגע פגיעה קשה וממשית בחופש הדת שלה, שכן הוא מתערב בענייני האישות של חבריה. בית-המשפט דחה את הבקשה בקבעו כי בפשרה שהושגה בעבר, הוחלט כי גופים דתיים יוכלו לבחור שלא לשלם עבור אמצעי מניעה, כל עוד הם מיידעים את כלל המבוטחים שלהם, ועל-כן לא קיימת פגיעה ממשית בחופש הדת גם במקרה של נוטרדאם.

 נשיא מיאנמר אישר חוק שנחקק על-ידי הפרלמנט הדורש מאימהות אזרחיות המדינה להמתין 3 שנים לפחות בין לידה ולידה. החוק החדש מאפשר לרשויות ליישם את הוראותיו באזורים בעלי שיעור גידול אוכלוסייה גבוה. על-אף שהחוק אינו נושא סנקציות פליליות עימו, טוען סגן מזכיר המדינה האמריקני שחוק זה ישמש לדיכוי זכויותיהן של נשים כמו גם של מיעוטים דתיים ואתניים אחרים. לעומת זאת ממשלת מיאנמר טוענת כי מטרתו של החוק היא להוריד את שיעורי תמותת תינוקות ואימהות תוך הגנה על נשים ומיעוטים.

 במדינת טנסי, ארצות-הברית, עתר אדם נגד החוק שקובע כי סיוע להתאבדות מצד רופא או כל אדם אחר מהווה עבירה פלילית. העותר, הסובל ממחלה סופנית, טוען כי החוק פוגע בחוקת המדינה ובפרט בזכות לכבוד. הזכות למות היא נושא שנוי במחלוקת בארצות-הברית. כך, למשל, בינואר האחרון הציגו מחוקקים במדינת קליפורניה חוק המאפשר למטופלים, העונים על קריטריונים מסוימים, לסיים את חייהם בסיוע רפואי. בפברואר השנה קבוצת מטופלים ורופאים הגישו בקשה לבית-המשפט, שיצהיר כי סיוע של רופא להתאבדות אינו מהווה עבירה ועל-כן חוקי. בשנת 2006 אישר בית-המשפט העליון באורגון את ה-Death with Dignity Act, ובכך הפך את אורגון למדינה הראשונה בארצות-הברית בה מותר לסייע בהתאבדות. מאז חוקים דומים נחקקו גם במדינות ורמונט, וושינגטון וניו-מקסיקו.

 הקבינט ההולנדי אישר החלטה האוסרת חלקית על לבישת חיג'אב, כיסוי גוף מלא הנלבש על-ידי חלק מהנשים המוסלמיות. לדברי ראש-ממשלת הולנד, מארק רוט, אין מאחורי החקיקה כל רקע דתי; והאיסור המוגדר בו לא יהיה איסור מוחלט, כפי שקיים בצרפת ובבלגיה השכנות בהן האיסור חל על לבישת החיג'אב בכל מקום, אלא רק במקרים מסוימים בהם הכרחי שאנשים ייראו או מסיבות ביטחוניות כלשהן (למשל בבתי-חולים, במבני ציבור, בבתי-ספר ובתחבורה ציבורית). כך, לדברי ראש-הממשלה, מתקיים איזון בין זכותם של האזרחים להתלבש כרצונם לבין חשיבות התקשורת המשותפת והמזהה.

 בית-המשפט העליון של ארצות-הברית הסכים לשמוע עתירה בנוגע לחלוקת מחוזות ההצבעה במדינת טקסס. העותרים טוענים כי אזורי ההצבעה מחלוקים כך שבכל אזור תהיה כמות אזרחים שווה אך בפועל כמות בעלי זכות ההצבעה שונה בכל אזור ואזור. העותרים טוענים שהפער שנוצר גורם לפגיעה בעיקרון "לכל אדם, קול אחד" ("one-person, one-vote") המוגן תחת סעיף ההגנה השווה (Equal Protection Clause) בהתאם לתיקון ה-14 לחוקה האמריקאית. אם העתירה תתקבל צפוי שינוי מהותי בדרך חלוקת אזורי הבחירה בארצות-הברית, בה שיטת הבחירות היא אזורית-רובית, כלומר המנצח בכל אזור מקבל את כל קולות הבוחרים.

השתתפו בהכנת הסקירה: אורן חייקין, עידו מור-חיים, עדי מילר, אלון שפריר ודרור שריג. ערכה: רינת כהן.

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים הוא כתב העת של בית ספר הארי רדזינר למשפטים, אוניברסיטת רייכמן
פוסט זה פורסם בקטגוריה ארכיון, מהדורה מקוונת, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על סקירת חדשות מעולם המשפט | 31.5.2015

  1. אורי שאבי הגיב:

    תודה על המאמר
    [link=http://www.law-net.co.il]עורך דין דיני עבודה[/link]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s