סקירת חדשות מעולם המשפט | 21.6.2015

 דייוויד קמרון, ראש ממשלת בריטניה, נאם באירוע לציון 800 שנים לחתימת המגנה קרטה, וקרא לפעול לביטול חוק זכויות האדם הבריטי ולהחלת חוק זכויות אדם חדש. קמרון הסביר כי הוא מצודד בחוק החדש מכיוון שלטעמו החוק הנוכחי, המבוסס על האמנה האירופית בדבר זכויות אדם, מעניק יותר מידי כבוד לרשויות מחוץ למדינה. דבריו של קמרון זכו לביקורת מצד ראש הסניף הבריטי של ה-Amnesty International אשר טען כי זכויות אדם לא משתנות ממדינה למדינה.

 משרד המשפטים בארצות-הברית מנסה לפעול בדרך יצירתית על-מנת לפגוע בפעילות של כנופיית אופנוענים מסוכנת המכונה "המונגולים", אשר חבריה מבצעים פשעי אלימות, סחר בסמים, הברחת סחורות ומעשי סחיטה. מכוח סמכותה של המדינה על-פי חוק השליטה בפשע מאורגן (RICO Act), המתיר לה לעקל נכסים המשמשים לפעילות בלתי-חוקית, עתרה המדינה לבית-המשפט המחוזי בקליפורניה בבקשה לעקל את הלוגו של הכנופיה בעקבות פעילותה הבלתי-חוקית, שכן מדובר בנכס המהווה את  הסימן המסחרי שלה. הלוגו מצוי על הז'קטים של חברי הכנופיה ומהווה חלק בלתי-נפרד מזהותם. המדינה טענה כי איסור השימוש בלוגו יחליש את פעילות הכנופיה. מנגד, טוענים חברי הכנופיה, שהלוגו כלל אינו סימן מסחרי אלא "סמל חברות קולקטיבי" החוסה תחת הגנתו של חופש הביטוי לפי התיקון הראשון לחוקת ארצות-הברית.

 בית-המשפט העליון בקוויבק, קנדה, פסק לציבור המעשנים במדינה כ-15 מיליארד דולר קנדי כפיצויים, כחלק מתובענה ייצוגית נגד חברות טבק הפועלות במדינה. התובעים הם כלל ציבור המעשנים בקוויבק, שטענו שחברות הטבק לא הזהירו אותם מפני סיכונים בריאותיים הכרוכים בעישון. בכך, לטענתם, חברות הטבק הפרו את החובה המוטלת עליהם שלא לגרום פגיעה לאדם אחר. בית-המשפט קבע שעל-ידי מניעת מידע מהציבור, חברות הטבק בחרו ברווחים על-פני בריאות לקוחותיהם, ועל-כן פסק כאמור לזכות ציבור המעשנים.

 בית-משפט לערעורים בניו-יורק, ארצות-הברית, פסק שמהגר שנכנס למדינה באופן לא חוקי כילד יכול להתקבל כחבר ללשכת עורכי-הדין במדינה. על אף שהחוק בארצות-הברית מקל עם מהגרים לא חוקיים שהובאו לארצות-הברית בילדותם בכך שהוא מונע את גירושם ומאפשר להם לעבוד, קבלתו של המהגר ללשכת עורכי-הדין נמנעה בעקבות חוק אחר המסדיר מתן רישיונות מקצועיים. בית-המשפט קבע שתחת התיקון העשירי לחוקת ארצות-הברית, שמגביל את סמכויות הממשל הפדראלי רק לאלה שניתנו לו בחוקה, יש לכבד את הנוהל הקיים ולאפשר לו לעסוק בעריכת-דין.

 בארצות-הברית נכנסה לתוקף רפורמה חקיקתית חדשה המבקשת לשנות את ההסדר הקיים בעניין איסוף המידע האינטרנטי מצד רשויות הממשל, ובכללן מצד הסוכנות לביטחון לאומי. ההסדר הקודם, אשר נחשף כחלק מגילוייו של אדוארד סנודאן לפני כשנתיים, איפשר לסוכנות לביטחון לאומי להתחבר ישירות לחברות התקשורת, ובכך לאסוף מהן מידע בהיקפים נרחבים ללא פיקוח או הגבלות. ההסדר החדש קובע כי חברות התקשורת עצמן יאחסנו את המידע, ולא הסוכנות לביטחון לאומי ולכן הסוכנות תידרש לצו שיפוטי ספציפי על-מנת לגשת למידע מסוים. כמו כן, עותרים ציבוריים יוכלו לטעון בפני בית המשפט הדן בעניינים אלו, וכן החלטותיו העקרוניות של בית המשפט יחויבו בפומביות.

 העלייה בשימוש ב"טלפונים חכמים" מביאה להזדמנויות חדשות באיסוף ראיות. לעיתים עוברי-אורח מוצאים עצמם עדים לפשע ואף מצלמים אותו בעת התרחשותו בכוונה או שלא בכוונה. על-מנת לעשות שימוש בסרטונים אלו פותחה אפליקציה חדשה שמשמשת לאיסוף עצמי של ראיות. האפליקציה הושקה על-ידי ה-ACLU בשיתוף עם לשכת עורכי-הדין העולמית והמחלקה המשפטית של מנוע החיפוש המשפטי לקסיס-נקסיס. לאפליקציה יכולת לנתח בזמן אמת את מיקום הצלם, השעה, התאריך ומהימנות הסרטון שצולם. ניתן יהיה לעשות שימוש באפליקציה אף במצב בו לא ברור לגמרי אם נעשתה עבירה. במקרה שכזה, הצוות המשפטי המפעיל את האפליקציה ינתח את שנראה וייקבע אם בוצע פשע.

השתתפו בהכנת הסקירה: בן ברהב, אושרה גואטה, מור גנון, ערן בן גל, אביב להט, תומר ניב, יהונתן סמט ותומר קנת ערכו: ירדן שניאור ואורן חייקין.

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים הוא כתב העת של בית ספר הארי רדזינר למשפטים, אוניברסיטת רייכמן
פוסט זה פורסם בקטגוריה ארכיון, מהדורה מקוונת, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s