סקירת חדשות מעולם המשפט | 1.11.2015

 מועצת זכויות האדם של האו"ם קיימה לאחרונה דיון מקיף בנושא הפגיעה בזכויות האדם של קהילת האינטרסקס, עימה נמנים בני-אדם אשר נושאים סממנים מיניים של שני המינים בגוף אחד. הסיבה המרכזית לפגיעה היא סיווגו של אינטרסקס כהפרעה פתולוגית המוגדרת כמחלה על-ידי ארגון הבריאות העולמי; דרך הטיפול הנפוצה ביותר ב"מחלה" היא קביעת מין התינוק על-ידי רופא והתערבות כירורגית לקביעת מין זה בסמוך ללידה, כאשר בפועל, במרבית המקרים אין הכרח רפואי להתערבות כירורגית, ולא נשקפת כל סכנה מוחשית לבריאות התינוק. יתרה מכך, לעיתים קביעת המין על-ידי הרופא אינה מתיישבת עם הזהות המינית האישית של התינוק בהמשך חייו הבוגרים, דבר הגורר השפעות שליליות על מצבו הנפשי של הילד בהמשך חייו. הפתרון המוצע לקידום זכויותיה של הקהילה הזו, מבוסס על חקיקה חדשה במלטה, האוסרת על ניתוח תינוקות אינטרסקס במטרה לקבוע את זהותם המינית. בישראל, חוזר של משרד הבריאות משנת 1986 התיר ניתוחים בתינוקות הנולדים כאינטרסקס, אולם בשנה האחרונה לחץ הקהילה הכריע את הכף והוקמה ועדה במטרה לשנות את המתווה הנוכחי המאפשר ניתוחים ללא הסכמה מדעת.


 בית-הדין האירופי לצדק (ה-ECJ) עשוי לבטל את האפשרות לרשום צורות של מוצרים כסימן מסחר. הנושא עלה לאחר שבשנת 2013 חברת המזון נסטלה הפסידה במאבקה המשפטי מול חברת השוקולד קדברי, בניסיון לרשום את צורתו של החטיף KITKAT (ארבע אצבעות שוקולד) כסימן מסחר ייחודי. המהלך נתקל בהתנגדות של חברת קדברי, אשר טוענת בבית-המשפט העליון בבריטניה כי רישום הסימן המסחרי יוביל למונופול של נסטלה על צורת ארבע האצבעות, שמהוות את הצורה הפשוטה והמשתלמת כלכלית לייצור. גם בישראל הפסיקה והספרות שנויים במחלוקת על אודות הפרשנות לפקודת סימני המסחר, על-פיה ניתן לרשום סימן מסחרי על מוצר בעל שניים או שלושה ממדים.

 אמן הגרפיטי ג'וזף טיראני הגיש תביעה על הפרת זכויות יוצרים לבית-המשפט המחוזי בקליפורניה, לאחר  שמעצב האופנה ג'רמי סקוט ובית האופנה Moschino השתמשו ללא אישורו בחתימתו וביצירתו, כשהדפיסו יצירת גרפיטי שלו על שמלה ששיווקו. השימוש ביצירה, כך טוען טיראני, עולה לכדי הפרה של זכותו המוסרית. בנוסף הוא טוען שנגרם לו נזק תדמיתי בשל יצירת הרושם שנתן הסכמתו לשימוש מסחרי מעין זה. במקרה דומה בישראל נפסק שניתן לפסוק פיצויים עבור פגיעה בזכות מוסרית ללא תלות בתביעה לפיצוי ללא הוכחת נזק, בכפוף למניעת כפל פיצוי בגין נזק זהה.

 האיגוד האמריקאי לזכויות אזרחיות (ACLU) הגיש תובענה ייצוגית פדרלית נגד שופט בבית-המשפט העירוני ונגד מנהל המשטרה בעיר בילוקסי במדינת מיסיספי, בטענה שאלו ביצעו מעצרים לא חוקיים של חייבים המשתמטים מתשלום חובותיהם. החייבים הוחזקו לתקופה של למעלה משבוע מבלי שהושמעו זכויותיהם, ומבלי שניתנה להם האפשרות להיפגש עם עורך-דין. כבר לפני כ-30 שנה בית-המשפט העליון של ארצות-הברית הוציא אל מחוץ לחוק את הנוהג של "מאסר חייבים", אך בפועל ישנן עדיין מדינות שעושות זאת. בישראל, לעומת זאת, רק במאי 2014 התקבלה בכנסת הצעת חוק ההוצאה לפועל (תיקון מס' 43), התשע"ד-2014, ה"ח 542. התיקון מעגן את ביטול המאסר האזרחי במסגרת תיקי הוצאה לפועל, שלא מסוג מזונות, ומציע להקים מאגר ממוחשב ופתוח לציבור של חייבים המשתמטים מתשלום חובותיהם.

 במפגש פסגה שנערך בין נשיא ארצות-הברית לבין נשיא הרפובליקה העממית של סין, הבטיח נשיא הרפובליקה לשים סוף לריגול הכלכלי המקוון של סין נגד חברות אמריקאיות. עם זאת, פרשנים רבים סברו בתום הפגישה שמדובר בהבטחת שווא; ואכן, רק מספר שבועות לאחר המפגש, האקרים מטעם ממשלת סין ניסו לחדור למאגרים של חברות אמריקאיות בניסיון לגנוב סודות מסחריים. ריגול כלכלי מקוון נתפס על-ידי ארצות-הברית כאיום ממשי, והמלחמה בו מהווה ביטוי לאסטרטגיה של ממשל אובמה. אסטרטגיית הלחימה בריגול המקוון גובשה לאחר שבדו"ח ממשלתי משנת 2013 נטען כי צבא סין השתמש בטכנולוגיית סייבר על-מנת לגנוב סודות מסחריים מחברות זרות.

השתתפו בהכנת הסקירה: מגל דרור, יוני עדיני, לאה-לי גבעון, עדי מילר ואבישג סלומון

ערכה: ליאור גולדווסר

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים הוא כתב העת של בית ספר הארי רדזינר למשפטים, אוניברסיטת רייכמן
פוסט זה פורסם בקטגוריה ארכיון, מהדורה מקוונת, עם התגים , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s