סקירת חדשות מעולם המשפט | 29.11.2015

 בית-המשפט לערעורים של מחוז קולומביה, ארצות-הברית, דחה לאחרונה את בקשת הרשות האמריקאית לניירות ערך לשימוע חוזר בהרכב en banc –  דיון בהרכב מלא של שופטי בית-המשפט. הבקשה הוגשה בעקבות החלטה קודמת של בית-המשפט, במסגרתה נקבע כי אחד מסעיפי ה-Dodd-Frank Act אינו חוקתי. הסעיף מטיל מגבלות שונות על השימוש ב"מינרלי קונפליקט" – מינרלים המופקים ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו, אשר הפקתם כרוכה במימון או בתמיכה ישירים או עקיפים בארגוני מורדים חמושים. גוף אשר לא עומד בתנאים הקבועים בחוק נדרש להצהיר כי מוצריו אינם "נקיים מקונפליקט". בשנה שעברה קבע בית-המשפט כי הדרישה להצהרה היא בגדר "ביטוי כפוי" ולכן פוגעת בזכות החוקתית לחופש הביטוי, המוגנת בתיקון הראשון לחוקת ארצות-הברית. הרשות לניירות ערך טוענת כי קביעת בית-המשפט מסכנת את מעמדן החוקתי של חובות גילוי אחרות של המוטלות על-ידי הרשות, ולכן תפגע בדיווח החברתי תאגידי.

 בית-המשפט המחוזי באילינוי, ארצות-הברית, פסק כי משטרת שיקגו מחויבת לפרסם לציבור סרטון קשה לצפייה המתעד ירי של שוטר שגרם למותו של נער ממוצא אפרו-אמריקני. פסק-הדין ניתן בעקבות תביעה של עיתונאי מקומי לפרסום הסרטון על בסיס חוק חופש המידע (Freedom of Information Act). המשטרה התנגדה לפרסום הסרטון, מחשש לשיבוש הליכי החקירה ואף הדגישה כי הדבר נוגד את הפרקטיקה לפיה רשות אכיפת החוק הפדרלית לא משחררת ראיות הקשורות לחקירות פליליות. בית-המשפט דחה את הטענה וקבע שהמשטרה לא הרימה את נטל ההוכחה הנדרש; והוסיף כי בעוד שחקירה נמשכת היא אכן עילה לאי-פרסום הסרטון, יש צורך בשינוי המדיניות המשפטית, תוך קידום תכלית של שקיפות ואחריות של הרשויות כלפי הציבור, אשר חשוף לפרסומים ברשתות החברתיות.

 האיגוד האמריקאי לחירויות אזרחיות (ACLU) עתר לבית-המשפט הפדראלי במישיגן בעניין עיכוב של רשויות המדינה בתהליכי רישום שינוי מין של קהילה טרנסג'נדרית ברישיונות נהיגה ומסמכים מזהים, בטענה כי התנהלות הרשויות אינה חוקתית. הקהילה טוענת שהימנעות משינוי המין הרשום במסמכים גורמת לכך שעל חבריה לשאת מסמכים מזהים אשר אינם מתיישבים עם תפיסתם בדבר זהותם המינית. בית-המשפט קבע כי הימנעות המדינה משינוי המין במסמכים מהווה פגיעה בזכות לפרטיות וכן בזכות להליך הוגן, בכך שהדבר כופה על טרנסג'נדרים לחשוף את השתייכותם לקהילה ללא רצונם. בישראל, לעומת זאת, נקבע בעבר כי משרד הפנים יכול לאשר שינוי ברישום המין רק לאחר ניתוח לשינוי מין. הקביעה השתנתה מעט בעקבות עתירה לבג"ץ שהגישו שתי נשים מקהילת הטרנסג'נדרים, שבתגובה לה הודיעה המדינה לבג"ץ כי ניתן יהיה לשנות את המין הרשום בתעודת הזהות ללא צורך בניתוח, לאחר קבלת אישור מוועדת מומחים שתהיה אמונה על הנושא.

 בית-המשפט הפדראלי בארצות-הברית הודיע כי יטיל סנקציות נגד בנק סין (Bank of China) בגין ביזיון בית-משפט, מכיוון שהבנק לא עמד בחובתו להמציא חשבונות לקוחות לבקשתן של מספר חברות מותגי יוקרה, ביניהן חברת Gucci. תחילתו של התיק בתביעה לפיצויים שהגישו חברות מותגי היוקרה נגד קבוצה של זייפנים בשל מכירת טובין, כגון חיקויים לתיקי יד המזוהים עם המותגים. עם הגשת התביעה, זימנה חברת Gucci מהבנק חשבונות לקוחות, שלטענתה יסייעו לה בגילוי מידע נוסף על אודות מפעלם של הזייפנים. הבנק סירב בטענה כי הדבר יהווה הפרה של חוקי הסודיות של סין, אך, כאמור, טענה זו נדחתה. בית-המשפט נימק את החלטתו בכך שיש לנקוט בסנקציות קיצוניות על-מנת שהבנק יחשוב היטב בפעם הבאה שישקול להפר את סדרי הדין.

 סגן מזכ"ל האו"ם לענייני שינוי האקלים הודיע שוועידת המסגרת של האו"ם בנושא שינוי האקלים שתתקיים בפריז בסוף חודש נובמבר תהווה נקודת מפנה לחוקי האקלים ברחבי העולם. 166 מדינות מבין המדינות המשתתפות, האחראיות לכ-90% מפליטת הגזים העולמית, הגישו תכניות להגבלת פליטת גזי חממה, במטרה לצמצם את עליית הטמפרטורה עד סוף המאה ב-3 מעלות צלזיוס לכל היותר. הודעה זו מגיעה לאחר שבחודש יולי האחרון הכריזו נשיא ארצות-הברית אובמה ונשיאת ברזיל רוסף על חתימת הסכם משותף, שנועד להפחית את פליטת הפחמן עד שנת 2030 על-ידי הגדלת השימוש במקורות אנרגיית רוח ושמש עבור כ-20% מייצור החשמל שלהן. המשרד להגנת הסביבה בישראל קיים לאחרונה כנס שעסק בהיערכות ישראל לשינוי האקלים. בהמשך לניסיון גיבוש הסכם אקלים עולמי, אישרה הממשלה את היעד הלאומי להפחתת פליטת גזי חממה וייעול צריכת האנרגיה במשק.

השתתפו בהכנת הסקירה: לאה-לי גבעון, מגל דרור, עדי מילר, אבישג סלומון, יוני עדיני

ערכה: ליאור גולדווסר

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים הוא כתב העת של בית ספר הארי רדזינר למשפטים, אוניברסיטת רייכמן
פוסט זה פורסם בקטגוריה ארכיון, מהדורה מקוונת, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s