סקירת חדשות מעולם המשפט | 27.12.2015

 בשנת 2006 הובילה משטרת ניו-מקסיקו שבארצות-הברית מבצע לפשיטה על חוות לגידול סמים, אשר כלל תצפית אווירית בסיוע מסוקים וחיפוש של חממות מריחואנה. לאחר שהמסוקים זיהו חממות חשודות השייכות לאזרח בשם נורמן דיוויס, ניגשו אליו כוחות שיטור קרקעיים והציגו בפניו את החשדות על בסיס התצפית האווירית. בתגובה דיוויס הודה שהוא מגדל מריחואנה, ונתן הסכמתו לחיפוש בחממות, זאת ללא צו חיפוש מצד השוטרים. לאחרונה, כ-10 שנים לאחר שהורשע, בית-המשפט העליון של ניו-מקסיקו הפך את ההחלטות הקודמות וביטל את הרשעתו, משום שדיוויס לא הסכים לחיפוש האווירי מלכתחילה, ולכן החיפוש מנוגד לתיקון הרביעי לחוקת ארצות-הברית. בית-המשפט קבע שהתצפית האווירית שבוצעה אינה חוקתית ולכן כל ראיה המתבססת על כך אינה קבילה. פסיקה זו חשובה במיוחד לזכויות הפרט, בשל השימוש ההולך וגובר במזל"טים לצרכים משטרתיים, והסיכון הכרוך בכך לפרטיות הציבור.

 מפעילי אתר YouTube הודיעו שיעניקו הגנה משפטית למשתמשי האתר מפני בקשות להסרת סרטונים בגין הפרת זכויות יוצרים, כאשר לדעתם השימוש שנעשה בסרטון נמצא בגדר "שימוש הוגן", המאפשר להשתמש שוב בחומר המוגן בזכויות יוצרים בתנאים מסוימים בלי לקבל אישור מבעלי הזכויות. בנוסף, הודיעו מטעם האתר, סרטונים אשר חוסים תחת הגנת שימוש הוגן יוצגו כמקרה-בוחן במרכז זכויות היוצרים של האתר. המהלך נועד למנוע ניצול לרעה של מנגנון ההודעה וההסרה הקבוע בסעיף 512 (c) בחוק זכויות היוצרים האמריקאי (DMCA), אשר מאפשר לבעל זכויות יוצרים לדרוש מבעל אתר תוכן להסיר יצירה, אשר יש לגביה יסוד סביר להניח שלא אושרה על-ידי בעל הזכות. פסיקתו האחרונה של בית-המשפט הפדראלי לערעורים בארצות-הברית, העניקה ל-YouTube בסיס איתן במאבקה לשימוש הוגן. בית-המשפט קבע בפרשת סטפני לנץ שקמה חובה לבעל זכות היוצרים לבדוק טרם שליחת בקשת ההסרה, אם השימוש ביצירתו הוא בגדר שימוש הוגן. הפסיקה בישראל נוגדת את הפסיקה האמריקאית, כך, למשל, בפרשת פרמייר-ליג פסק בית-המשפט העליון כי "שימוש הוגן" עשוי להוות טענת הגנה בלבד ולא מדובר בזכות של המשתמשים במובן זה שעשויה לשמש גם כטענה פוזיטיבית.

 מועצת זכויות האדם של האו"ם אישרה השבוע החלטה לפיה כוח חקירה מיוחד המיועד לחקור תלונות בגין פגיעה בזכויות אדם יישלח למדינת בורונדי שבמרכז אפריקה. התלונות על המתרחש בבורונדי כוללות טענות בחשד לאלימות מדינית, הגבלת חופש האזרחים ושימוש בכוח בלתי סביר על-ידי רשויות האכיפה ללא הצדקה. החלטת המועצה נועדה למנוע הדרדרות למלחמת אזרחים, לאחר תקיפות שבוצעו במחנה הצבאי בעיר הבירה בוג'ומבורה, במהלכן נהרגו עשרות אזרחים. בורונדי היוותה לאחרונה מוקד לגינוי חריף מצד מועצת האו"ם והקהילה הבין-לאומית לאחר שביוני האחרון החליטו הרשויות המקומיות בבורונדי להשעות עשרה ארגונים לא ממשלתיים, שכמחציתם פעלו לקידום זכויות אדם.

 ממשלת צרפת הכריזה על מצב חירום במדינה בעקבות התקפות הטרור בפריז בנובמבר האחרון. מצב החירום מאפשר לשוטרים צרפתיים לערוך חיפושים ללא צו בבתים ולבצע מעצרים, כאשר קיים חשש לאיום או פגיעה בביטחון הציבור. בתחילת חודש דצמבר, בחן בית-המשפט החוקתי בצרפת את החוקתיות של מצב החירום, בעיקר בשל ההגבלות והפגיעה בחופש התנועה בעת ביצוע מעצר, אשר הופכות קשות יותר כאשר הדבר נעשה באופן שרירותי. קבוצות מוסלמים, התנועה נגד איסלמופוביה וארגוני זכויות אדם בצרפת ביקשו מהממשלה להסיר את מצב החירום במדינה, כאשר במהלך החודשים האחרונים הוגשו תלונות נגד ממשלת צרפת בהאשמות של התעללות ואפליה. עם זאת הטענות שנויות במחלוקת. מומחים לזכויות אדם מהאו"ם טוענים כי אירוע הירי בצרפת עונה להגדרה של פשע נגד האנושות, בהתאם לסעיף 7 לאמנת רומא, כך שלצרפת קיימת הזכות להגנה קולקטיבית בהתאם לסעיף 5 לאמנה הצפון אטלנטית.

 הנשיא אובמה הוציא לאחרונה צו נשיאותי המורה על גיוס אנשי מדעי ההתנהגות לממשל הפדראלי וחיזוק יחסי הממשל עם קהילת החוקרים בתחום מדעי ההתנהגות. הצו צפוי להביא לשינויים משמעותיים בפרופיל מאיישי המשרות בממשלת ארצות-הברית וכן באופי השירותים הממשלתיים. קדם לצו דו"ח של הבית הלבן בנושא, שמצא כי שימוש בתחום מדעי ההתנהגות עשוי לתרום לרווחת הציבור ולסייע בהגברת היעילות הכלכלית ובמימוש יעיל של תוכניות ממשלתיות ורפורמות.

  הנציבות האירופית הסכימה על חקיקת תקנות אבטחת מידע הנוגעות לאופן שבו נתונים דיגיטליים יאספו וינוהלו ברחבי האיחוד האירופי. הרפורמה מבוססת על קריאה של למעלה מ-90% מאזרחי האיחוד האירופי להאחדת זכויות ההגנה על נתונים דיגיטליים. ה"שוק הדיגיטלי היחיד" מבקש לאפשר לאנשים שליטה טובה יותר בנתוניהם האישיים. כחלק מסדר היום האירופי בענייני אבטחה, הרפורמה מבקשת להבטיח שנתונים של קורבנות, עדים וחשודים בפשיעה, מוגנים כראוי, וכן להקל על כינון שיתוף פעולה חוצה גבולות בין גופי משטרה ותובעים, למלחמה יעילה יותר בפשיעה ובטרור. נוסח התקנות הסופי יאומץ על-ידי הפרלמנט האירופי והמועצה בתחילת שנת 2016 והכללים יהפכו ישימים בשנת 2018.

 

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים הוא כתב העת של בית ספר הארי רדזינר למשפטים, אוניברסיטת רייכמן
פוסט זה פורסם בקטגוריה ארכיון, מהדורה מקוונת, עם התגים , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s