סקירת חדשות מעולם המשפט | 22.6.2016

 בית-המשפט העליון של ארצות-הברית קבע בעניין סימונס נ' היימלריך, שבמקרה של דחיית תביעה של פרט נגד עובד מדינה, מכוח חוק תביעות הנזיקין הפדרלי (FTCA), עדיין קמה לו זכות תביעה בגין הפרת זכותו החוקתית. הדבר אפשרי בתנאים מסוימים, כאשר עילת התביעה היא חריג שיקול הדעת הריבוני, אשר מקנה חסינות מאחריות נזיקית כאשר מדובר בפעולה שבשיקול דעת. היימלריך נאסר בגין הפצת פורנוגרפיית ילדים, והנהלת בית-הסוהר צירפה לתאו אסיר אשר התבטא בעבר שמעוניין "לרסק פדופיל", והאסיר היכה את היימלריך בתאם. תביעת הנזיקין של היימלריך מתוקף חוק תביעות הנזיקין הפדרלי נדחתה בשל חריג השימוש בשיקול דעת ריבוני. היימלריך הגיש תביעה נוספת נגד ממשלת ארצות הברית, בגין פגיעה בזכותו לפי התיקון השמיני לחוקת ארצות הברית, האוסר על ענישה אכזרית ובלתי רגילה. בית המשפט העליון פסק, בניגוד לטענת הממשלה, שלהיימלריך קיימת זכות עמידה בגין אותו מקרה, שכן בשונה ממקרה בו תביעת הנזיקין נפסלת בשל אי-הוכחת נזק או התרשלות, כאשר התביעה נדחית בגין חריג שיקול הדעת, אין זה סביר לפרש את החריג כמקנה חסינות גם מתביעות אשר נוגעות להפרת זכויות אזרח. מלבד מהניצחון להיימלריך, הפסיקה מהווה ניצחון לאחרים התובעים בגין הפרת זכותם האזרחית, שכן ההחלטה משמרת את טענתם החוקתית כנגד עובדים ממשלתיים על-אף פסילתה הנזיקית.

 גוגל, פייסבוק, יאהו וקבוצות להגנה על זכויות נוספות, מביעות לאחרונה התנגדות לחקיקה המרחיבה את המידע שהממשלה יכולה לאסוף באמצעות מכתבי הביטחון (NSL) אשר מהווים צו מנהלי המסמיך את ה-FBI לבצע חיפוש ברשומות אינטרנטיות ללא צו בית-משפט מכוח חוק הפטריוט. עיקר ההתנגדות הוא להצעת חוק סמכות המודיעין, המיועדת להרחיב מעקב ממשלתי ללא צווים, דבר שיאפשר לכל סניף מקומי של ה-FBI לקבל רשומות דואר אלקטרוני ללא צו בית-משפט. התנגדות נוספת היא להצעה לתיקון חוק הפרטיות בתקשורת אלקטרונית שנועדה להרחיב את המידע הזמין לממשלה, כך שיכלול גישה למידע על אודות מספרי חשבון, היסטוריית כניסה ופרטי חשבון בנק. ההתפתחות הטכנולוגית המהירה מעלה שאלות חשובות הנוגעות לזכות הפרטיות של האזרח. לא פעם התבטא מייסד חברת פייסבוק שהפרטיות כבר אינה נורמה חברתית בעידן האינטרנט והרשתות החברתיות. עם זאת, בד בבד עם הצעות החקיקה לעיל, ישנה עלייה בחקיקה המיועדת להגן על זכויות המשתמשים, לרבות חוק התקשורת האלקטרונית של קליפורניה (ceca) שמגן על פרטיות דיגיטלית.

 בית-המשפט לערעורים של מחוז מולטנומה במדינת אורגון שבארצות-הברית פסק לאחרונה שהחוק מאפשר שינוי מגדר של אדם ממין נקבה למגדר לא בינארי. פסיקה זו מהווה הכרה חוקית ראשונה מסוגה בארצות-הברית, בסוג שלישי של מגדר מלבד זכר ונקבה. פסק-הדין ניתן לאחר עתירתו של ג'יימי שופ, חייל לשעבר בצבא האמריקאי שביקש מבית-המשפט להיעתר לבקשתו לבצע שינוי כזה משום שההבחנות המגדריות הבינריות של זכר ונקבה לא משקפות את זהותו המגדרית נכונה. בהתאם לחוק באורגון, בית-המשפט יכול לשנות את מינו של פרט כלשהו אם שופט מוצא שאותו אדם נקט את הטיפולים הקשורים במעבר בין מגדרים, ואין דרישה לחוות-דעת רפואית לטובת ביצוע השינוי הרישומי. זהות מגדרית וביטוייה מצויים במרכז שיח משפטי בין-לאומי על היקף הזכויות וההגנה שניתנות לקהילת הלהט"ב. מוקדם יותר החודש הונפק צו בית-משפט המחייב את בתי-הכלא בקליפורניה לספק לאסירים טרנסג'נדרים המזדהים כנשים, גישה למוצרים בעלי אוריינטציה נקבית במתקני הכליאה.

 בית-המשפט הפדרלי לערעורים של המחוז העשירי בארצות-הברית הוציא לאחרונה צו זמני, לפיו מדינת קנזס מחויבת לאפשר לעשרות אלפים מתושביה לממש את זכות הבחירה לבחירות הפדרליות לנשיאות, זאת על אף שנרשמו בפנקס הבוחרים רק באמצעות רישיון הנהיגה. הצו התקבל בעקבות עתירה מטעם האגודה לזכויות אשר זכותם לבחור נשללה, בטענה שהחוק של מדינת קנזס לא עומד בסטנדרטים שנקבעו על פי החוק הפדרלי. חוק הבוחרים הפדרלי משנת 1993 (National Voter Registration Act of 1993) הרחיב את זכות הבחירה של תושבי ארצות-הברית, כך שכל תושב המנפיק או מחדש רישיון נהיגה, יכול להירשם בפנקס הבוחרים הפדרלי. דה פקטו, החוק הוריד את גיל הבחירה מגיל 18 לגילאי 16 או 17, בהתאם לחוקי הנהיגה במדינות השונות. מנגד, חוק הבוחרים של מדינת קנזס (Kansas Secure and Fair Elections (SAFE) Act) קבע בתיקון החל בינואר 2013, כי תושבים חייבים להציג תעודת זהות אמריקאית על-מנת להירשם בפנקס הבוחרים, ועל כן, נשללה זכות הבחירה מתושבים רבים.

השתתפו בהכנת הסקירה: לאה-לי גבעון, יוני עדיני, מגל דרור ועדי מילר.

ערכה: ליאור גולדווסר

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים הוא כתב העת של בית ספר הארי רדזינר למשפטים, אוניברסיטת רייכמן
פוסט זה פורסם בקטגוריה ארכיון, מהדורה מקוונת, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s