המיעוט החילוני | אמנון רובינשטיין ואביב גאון (כרך כב)

ההבחנה בין קבוצת הרוב לבין קבוצת מיעוט מתקיימת ביסודה כסממן ליחסי הכוחות בחברה. במרכזה של רשימה זו ניצבת הטענה כי על אף גודלה היחסי באוכלוסייה, אין לקבוצה החילונית השפעה תואמת על אורח החיים של חבריה. מיום היווסדה של מדינת ישראל היה זה בעיקר בית המשפט העליון ששמר על מעמדה של הקבוצה החילונית וביקש לחזק את העקרונות הדמוקרטיים והליברליים של המדינה. ההנחה הרווחת היא כי לנוכח גודלה היחסי של קבוצת הרוב, יהיה ביכולתה לשמר את ההגמוניה במרחב הציבורי. אולם רשימה זו תַראה כי הנחה זו אינה נכונה בהכרח. עמדתנו היא כי ההגנה הרב-תרבותית אינה מוגבלת לקבוצות מיעוט, וצריכה להגן גם על תרבותו של הרוב. להגנה זו יכולות להיות משמעויות מעשיות רבות, הכוללות, למשל, הקניית אוטונומיה תרבותית חילונית בתחומים מסוימים, זכות לקיים מערכת חינוך עצמאית, תחבורה ציבורית בשבת וזכות להינשא ולהתגרש בדרך חופשית מדת.

להורדת המאמר המלא [PDF]

פרופ' אמנון רובינשטיין הוא פרופסור למשפטים, סופר, מרצה וחוקר במרכז הבינתחומי הרצליה, חבר כנסת ושר חינוך לשעבר, חתן פרס ישראל לחקר המשפט לשנת 2006.

ד"ר אביב גאון הוא מרצה במרכז הבינתחומי הרצליה.


The Secular Minority | Amnon Rubinstein, Aviv Gaon

The distinction between majority and minority groups reflects the balance of power in any society. We should consider the extent to which a group influences social, cultural and political discourse rather than its demographic size. We argue that the secular group’s influence on the lives of its members does not correspond to its demographic size. Since its establishment, the Supreme Court of Israel has served as the guardian of the secular group in Israel, promoting liberal rights and democratic values. The supposition that Israel’s secular-majority group will be able to preserve the hegemony in the public sphere might not prevail. Given Israel’s political structure, minority non-liberal and orthodox-religious groups use their political power to grant members of their community greater rights, consistently weakening the interests and values of Israel’s secular group in the process. We suggest that multicultural defense should not be limited to the demographic minorities and should also protect political minority groups. This protection can have practical implications such as granting autonomy in certain areas, the right to maintain an independent educational system, public transportation on Saturday and the right to secular marriage and divorce.

(Vol. 22, 2019)

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים הוא כתב העת של בית ספר הארי רדזינר למשפטים, אוניברסיטת רייכמן
פוסט זה פורסם בקטגוריה גאון אביב, כרך כב, מהדורת הדפוס, רובינשטיין אמנון, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על המיעוט החילוני | אמנון רובינשטיין ואביב גאון (כרך כב)

  1. פינגבאק: רוב דמוגרפי – מיעוט פוליטי: על הספר 'סיפורם של היהודים החילונים' והמאמר 'המיעוט החילוני' מאת אמנון רובינשטיין – יהדות מורשתית

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s