קהילות מקוונות – המרחב ההטרוטופי בדיני זכויות יוצרים | שגיא לפיד (כרך כד)

עלייתן ופריחתן של קהילות מקוונות (רשתות חברתיות ומַסָדוֹת (פלטפורמות) לשיתוף תכנים) שינו היבטים רבים בסביבת חיינו. בעוד שבעבר הייתה יכולתו של אדם להביא את יצירתו האישית לידי ביטוי המוני תלויה בבעלי עניין וכוח, עידן הקהילות המקוונות פרץ את חומות ההגמוניה, ואפשר כמעט לכל אדם להחדיר את ביטויו העצמי לתוך מרחבי יצירה שיתופיים. תמורות חיוביות אלה הציבו את עולם דיני זכויות היוצרים –  התיאורטי והדוקטרינרי – בפני אתגרים רבים. על רקע תמורות אלה ביקש הדיון התיאורטי בעשורים האחרונים להוביל לשינוי תפיסת ההפעלה הדוקטרינרית בדיני זכויות היוצרים, שעודנה מקדמת תפיסות בדבר "שרירות בעלים" של היוצר ביצירתו, תוך הפחתה עקבית במעמדם של משתמשים, יוצרים עתידיים והציבור הרחב. מאמר זה מבקש להיבנות מכתיבה תיאורטית מרובת שנים זו על סביבת היוצר, ולתרום לה. לעיתים קרובות המרחבים שהפעילות היצירתית מתרחשת בהם נתפסים בדין הדוקטרינרי ובספרות התי אורטית כמובנים מאליהם, משל היו בעלי מאפיינים תבניתיים וחוזרים אשר יכולים תמיד להילכד ברשתו של החוק החרות.

הטענה המובאת במאמר זה היא כי מאפייניהם הייחודיים של מרחבי הקהילות המקוונות מחייבים – לפני חקירה בדבר מיהות היוצר או זהות היצירה – חשיבה עיונית מחודשת בדבר התפיסה המגדירה את מרחבי היצירה המתקיימים בהם. זאת, מתוך ההנחה שלפיה הזירה התיאורטית מחויבת, מכורח המציאות המשתנה, להתאים את תפיסותיה על מנת להישאר רלוונטית כבסיס הצדקתי לקיומה של מערכת דיני זכויות היוצרים.

מאמר זה מציע חשיבה מארגנת והזמנה לשיח מחודש על אודות מרחבי היצירה הקיימים בקהילות המקוונות והתפקיד החברתי שהם ממלאים. ההזמנה לשיח במאמר זה נעשית דרך המושג "הטרוטופיה", המופיע בחיבורו של הפילוסוף הצרפתי מישל פוקו "על מרחבים אחרים", שפורסם בשנת 1984 לאחר מותו וללא אישורו. קריאה מעמיקה של הרעיון ההטרוטופי מציגה בסיס תיאורטי חדש ומארגן על אודות מרחבי היצירה הקיימים בקהילות מקוונות ותפקידם החברתי ביחס למרחב הממשי. הכרה באופיים ההטרוטופי של מרחבי היצירה מהווה כלי חדש ב"ארגז הכלים התיאורטי", שבכוחו לתמוך בשכלולים דוקטרינריים רצויים במערכת דיני זכויות היוצרים, המגשימים את האידיאות והתכליות העומדות בבסיס קיומה. במסגרת זו המאמר דן בביטויים הנורמטיביים האפשריים של המרחב ההטרוטופי בדיני זכויות יוצרים, ומציע רשימה לא ממצה של כלים דוקטרינריים היכולים לזכות בחיזוק תיאורטי מתוך נקודת המוצא המושגית הגלומה בשיח התיאורטי ההטרוטופי, באופן התורם להמשך הרלוונטיות של מערכת דיני זכויות היוצרים.

לקריאת המאמר המלא [PDF]

עו"ד שגיא לפיד הוא בוגר תואר ראשון במשפטים (.LL.B) ותואר ראשון בממשל (.B.A); מוסמך במשפטים (.LL.M) עם התמחות במשפט עסקי, המרכז הבינתחומי הרצליה.

אזכור המאמר: שגיא לפיד "קהילות מקוונות – המרחב ההטרוטופי בדיני זכויות יוצרים" משפט ועסקים כד 165 (צפוי להתפרסם ב-2021).

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים כתב-העת של בית-הספר רדזינר למשפטים במרכז הבינתחומי הרצליה
פוסט זה פורסם בקטגוריה כרך כד, לפיד שגיא, מהדורת הדפוס, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s