הגישה הסוציולוגית למשפט הבין־לאומי – ציות לכללי המשפט הבין־לאומי והפרתם | משה הירש (כרך כה)

המשפט הבין־לאומי נוצר בסביבה חברתית, והתפתחותו מושפעת מגורמים ותהליכים חברתיים. מקבלי החלטות המשתתפים בפיתוחם וביישומם של כללי המשפט בתחום זה מושפעים מתהליכים וגורמים חברתיים. כך, למשל, נציגי מדינות המכינים אמנות בין־לאומיות מושפעים מנורמות חברתיות המאפיינות את הקבוצות החברתיות שלהם, ומקבלי החלטות מדינתיים (המחליטים אם לציית להוראות הנכללות באמנות בין־לאומיות ובאיזה אופן) מושפעים מסמלים, מערכים חברתיים ומזכרונות קולקטיביים. המשפט הבין־לאומי לא רק מושפע מתהליכים חברתיים, אלא לעיתים גם משפיע עליהם. כך, למשל, החלטות של בתי דין בין־לאומיים משפיעות לעיתים על התפתחותן של נורמות חדשות בקהילה הבין־לאומית.

ניתוח סוציולוגי של המשפט הבין־לאומי יכול להסביר מדוע כללים מסוימים התפתחו (או נדחו), ודיון בגורמים חברתיים מוביל לעיתים להצעת פרשנות מסוימת של כללי משפט (הנכללים, למשל, באמנות בין־לאומיות). ניתוח סוציולוגי כזה מאפשר לעיתים להציע אסטרטגיות משפטיות להתמודדות עם אתגרים שמקבלי החלטות בזירה הבין־לאומית ניצבים בפניהם. הדיון במימד הסוציולוגי של המשפט הבין־לאומי אינו מוגבל לניתוח של כללי משפט פורמליים (הנכללים, למשל, בהחלטות של מועצת הביטחון או בפסקי דין), אלא עוסק גם במגוון רחב של כללים ותהליכים לא פורמליים (כגון נורמות התנהגות החלות במפגשים בין מקבלי החלטות או מִדרג לא פורמלי הקיים בקהילה הבין־לאומית). דיון במשתנים לא פורמליים כאלה יכול להאיר את הגורמים החברתיים המשפיעים על מידת הציות לכללי המשפט הבין־לאומי.

לקריאת המאמר המלא [PDF]

פרופ' משה הירש הוא פרופסור מן המניין, הפקולטה למשפטים והמחלקה ליחסים בין־לאומיים, האוניברסיטה העברית בירושלים. מחזיק בקתדרה למשפט בין־לאומי על שם מרייה פון־הופמנטסטל.

אזכור המאמר: משה הירש "הגישה הסוציולוגית למשפט הבין־לאומי – ציות לכללי המשפט הבין־לאומי והפרתם" משפט ועסקים כה (צפוי להתפרסם ב-2021).

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים הוא כתב העת של בית ספר הארי רדזינר למשפטים, אוניברסיטת רייכמן
פוסט זה פורסם בקטגוריה הירש משה, כרך כה, מהדורת הדפוס, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s