יחסים מחוץ לנישואים כשיקול בחלוקת הרכוש המשפחתי – עיון מחודש במשפט הישראלי | יצחק כהן ואמל ג'בארין (כרך טז)

מאמר זה מתמודד עם שאלת שקלולם של יחסים מחוץ לנישואים במסגרת חלוקת הרכוש המשפחתי. בשלהי שנות השבעים ניתנה הלכה אחת, בלתי-מנומקת, שקבעה כי יחסים אלה אינם שיקול רלוונטי בחלוקת הרכוש. ההלכות הבאות אחריה יצאו ידי חובתן בהפניה אליה, ולא מצאו לנכון לקיים דיון כלשהו בשיקולים השונים הקיימים בסוגיה. מאמר זה מבקש להשלים חלל זה ולעיין מחדש בסוגיה זו. לשם כך המאמר מנתח את הבסיסים התיאורטיים של הלכת השיתוף, של הסדר איזון המשאבים, של שיטת המשפט העברי ושל שיטת המשפט האמריקאית בהקשר של חלוקת הרכוש, ובכלל זה את התייחסותן של השיטות השונות ליחסים מחוץ לנישואים. המאמר מעלה ספקות אם עמדתה הנחרצת של הפסיקה הישראלית קוהרנטית עם הבסיס התיאורטי של הלכת השיתוף ועם הבסיס התיאורטי של הסדר איזון המשאבים. ספקות אלה מתחזקים על רקע העובדה שאין בשיטה הישראלית כל דרך אחרת לפצות את בן-הזוג הנפגע מיחסיו מחוץ לנישואים של בן-זוגו – לא באמצעות ענף משפטי אחר ולא באמצעות תשלום מזונות לאחר הגירושים. בסופו של דבר המאמר מציע נוסחת איזון המבוססת על המצב המשפטי במדינות ארצות-הברית. לפי נוסחה זו, במקרים מסוימים יש להתחשב באשמה במסגרת חלוקת הרכוש. מאמר זה פותח אפוא לעיון מחודש את סוגיית ההתחשבות באשמה במסגרת חלוקת הרכוש בישראל.

להורדת המאמר המלא

The Consideration of Extramarital Relationships in Distribution of Family Property:  A Reexamination of Israeli Family Law

Yitshak Cohen, Amal Jabareen

This article deals with the question of considering an extramarital relationship in the distribution of family property. In the late 1970s the court ruled, without providing the reasons for its decision, that such a relationship is not relevant to determining the distribution of property. Subsequent court decisions referenced the original ruling, but did not discuss any of the various considerations relevant to the matter. This article fills this void and reexamines the related issues. It investigates the theoretical bases for the equal distribution of community property and the balancing of resources doctrine. In addition, the article reviews the theoretical perspectives from which Jewish religious law and the U.S. legal system each relate to the distribution of property and to extramarital relationships. The article raises doubts as to whether the firm position taken by the Israeli court is consistent with the equal distribution of community property and the balancing of resources doctrine. The Israeli legal system does not provide any other way to compensate individuals who are hurt by an extramarital relationship of their spouse. Such compensation is not available either through other branches of the law or in the form of support payments after divorce. Finally, the article proposes a formula for the distribution of property that is based upon legal systems in the United States. The formula seeks to balance competing values by determining certain circumstances in whichextramarital relationships should be taken into account. The article therefore suggests reconsidering the possible impact of such relationships on the distribution of family property in Israel.

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים הוא כתב העת של בית ספר הארי רדזינר למשפטים, אוניברסיטת רייכמן
פוסט זה פורסם בקטגוריה ג'בארין אמל, כהן יצחק, מהדורת הדפוס, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s