סקירת חדשות מעולם המשפט | משפט פלילי | 6.1.2014

 דו"ח חדש שהוציא משרד המשפטים בארצות-הברית מגלה כי גילם הממוצע של מבצעי העבירות בהווה גבוה מגילם הממוצע מבעבר. בעוד שכיום הגיל הממוצע של הנעצרים בגין עבירות הוא 32, בשנת 1990 הגיל הממוצע היה 28. אנשי אקדמיה טוענים כי הדבר לא נובע מהתבגרותה הכללית של האוכלוסייה, אלא שמדובר באנשים אשר מתקשים לצאת ממעגל הפשיעה, נכנסים ויוצאים מהכלא באופן תדיר, ובכך גורמים לממוצע הגילאים לעלות. בנוסף לכך עולה מהדו"ח כי חלה עלייה גם בנתונים נוספים: כך, למשל, אחוז הנעצרים יותר מפעם אחת עלה מ-68% ל-75%, ואחוז הנשים אשר מעורבות בפשיעה עלה מ-14% ל-17%.  

 בית-המשפט העליון של קנדה קבע פה אחד, כי שלושה מסעיפי הקוד הפלילי – המעגנים איסור על הפקת רווח מזנות, שהייה בבית-בושת והתקשרות פומבית לצרכי זנות – אינם חוקתיים, מכיוון שהם אינם עולים בקנה אחד עם הזכות לבטחון, אשר מעוגנת בסעיף 7 לחוקת קנדה. ביסוד פסיקת בית-המשפט מונחת עצם החוקיות של הזנות בקנדה. חשש השופטים היה כי האיסורים הרחבים בקוד הפלילי יגבירו את הסכנות עמן מתמודדות נשים העוסקות בזנות, וימנעו מהן לנקוט אמצעי זהירות מספיקים בכדי להגן על עצמן. בית-המשפט ציין בהסכמה כי בית-בושת הוא מקום שיכול ליצור תופעות שאינן רצויות, אך הדבר לא צריך לבוא על חשבון זכויותיהן של הזונות, וישנן דרכים אחרות בהן הפרלמנט יכול להילחם בתופעה המטרידה. לעניין הפקת רווח מהזנות, נקבע כי הסעיף נועד להילחם בסרסורים ולא בזונות עצמן, ולכן נוסחו הנוכחי רחב מידי ויש להתאימו למטרה שלשמה נחקק. בית-המשפט קבע כי תכלית הסעיף היא ראויה כשלעצמה, אך הסעיף נוסח באופן שאיננו מידתי.

 לאחר דיונים רבים בנושא, אישר לאחרונה הפרלמנט באוגנדה את הצעת החוק האוסרת באופן נרחב יחסים הומוסקסואליים. הצעת החוק המעודכנת נחשבת "מעודנת" יותר מגרסתה המקורית, בין היתר, מכיוון שהוסר עונש המוות בגין קיום יחסים הומוסקסואליים, והוחלף במאסר עולם. בנוסף, הוגבלה תחולת החוק לשטחי אוגנדה בלבד, וכן בוטל הסעיף שהעניש בגין "אי-גילוי העבירה".

 איתן קאוץ', צעיר בן 16 מטקסס, קיבל לאחרונה הקלה משמעותית בעונשו, בשל קו הגנה יוצא דופן שננקט על-ידי עורכי-דינו, שטענו כי הוא סובל מאפלואנזה (affluenza) – תשוקה קיצונית פסיכולוגית לדברים חומריים ורדיפה אחר עושר, המובילה לאיכות חיים נמוכה, לאומללות ואף לדיכאון. קאוץ' הורשע לאחר שגנב אלכוהול מחנות, נהג בטנדר של אביו, פגע בקבוצת אנשים, הרג ארבעה מתוכם ופצע עוד תשעה. חקירת המעשים העלתה כי מהירות נסיעתו הייתה כפולה מהמותר, רמת האלכוהול בדמו הייתה גבוהה פי שלושה מהקבוע בחוק, וכן נמצאו בדמו שאריות של הסם ואליום. למרות זאת בחר בית-המשפט שלא לשלוח אותו למאסר בכלא, אלא להכניסו להליך שיקומי בפיקוחו של קצין מבחן, וזאת בשל האפלואנזה ממנה הוא סובל. הפסיכולוג שהעיד לטובת קאוץ' טען כי בשל העובדה שגדל במשפחה עשירה וחונך על-ידי הוריו כי עושר קונה זכויות יתר, לא יכול היה לקשר בין התנהגותו הפסולה לבין השלכותיה.

 "פורנוגרפיה נקמנית" (revenge porn) היא תופעה בה מופצים תמונות או סרטונים מיניים חושפניים ללא הסכמת המצולם. במקרים בהם החומרים מושגים בצורה לא חוקית (למשל באמצעות צילום בסתר) הדבר מהווה עבירה פלילית;  אך מקרים שבהם החומרים צולמו בהסכמה (לרוב בתוך מערכת יחסים אינטימית בין בני-זוג), ובהמשך פורסמו ברבים לצרכי השפלה או נקמה, טרם נאסרו בצורה מפורשת ברוב מדינות ארצות-הברית. רק לאחרונה החלה לחלחל ההבנה כי למעשים אלו יש השלכות מבחינה נפשית וכלכלית, וכן ההבנה שאנשים שבחרו להצטלם בהקשר מסוים אינם נתנו הסכמתם לכך שהדבר יפורסם בהקשר אחר. במאמרן, "Criminalizing Revenge Porn", מתארות דניאל קיטס-סיטרון ומארי אן-פרנקס (University of Maryland & University of Miami) את התופעה ואת ההנחות השגויות לגביה, ומדוע החוק במתכונתו הנוכחית אינו נותן מענה לתופעה וכיצד יש לשפרו.

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים הוא כתב העת של בית ספר הארי רדזינר למשפטים, אוניברסיטת רייכמן
פוסט זה פורסם בקטגוריה ארכיון, מהדורה מקוונת, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s